Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Kapusta biała znów zyskuje

2020-04-10 11:00

Po pierwszej fali wzmożonego popytu, spowodowanej robieniem zapasów w obliczu niepokojących informacji o pandemii koronawirusa i mającej miejsce między 10 a 18 marca, rynek kapusty białej uspokoił się. Popyt zmalał, a w ślad za tym przyszła korekta cen, które zdążyły wzrosnąć do 0,80 zł/kg średnio w notowaniach wielko hurtowych.

W okresie uspokojenia handlu sprzedażowa cena średnia zmalała o około 19 procent, do poziomu 0,65 zł/kg, a potem nieco się umocniła do 0,70 zł/kg. Tak było do bieżącego tygodnia, gdy rynek białej kapusty w Polsce ponownie się ożywił. Tym razem było to związane ze wzrostem popytu przed Świętami Wielkanocnymi. Ceny w dużym hurcie wzrosły do 0,80-1,00 zł/kg. To znacząca zwyżka, bo o niemal o 29 procent.

Na naszym wykresie widać, że obecne notowanie ceny średniej, choć dużo niższe od zeszłorocznego (a było to ekstremalne 3,20 zł/kg), jest relatywnie wysokie. Wyższe od ośmiu z jedenastu wskazań ujętych na naszym wykresie. Oprócz zeszłego roku drożej było tylko w kwietniu 2015 i 2011 roku.

Jednak już dziś widać, że opisane umocnienie cen nie będzie miało kontynuacji po Wielkanocy. Niemal pewne jest, że popyt znów siądzie, a ślad za nim dojdzie do korekty cenowej.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE