Mądra organizacja produkcji - połowa sukcesu
Decydując o ilości danego produktu oraz jego terminie uprawy, producenci rzadko biorą pod uwagę rachunki ekonomiczne i sytuację panującą na rynku. Duży wpływ na poprawę ekonomiki produkcji ma właściwe dostosowanie terminów upraw roślin szklarniowych do warunków klimatycznych naszego kraju.
Istotne jest świadome rozstrzygnięcie, czy np. uprawa pomidorów w szklarniach powinna być ciągła (całoroczna) czy przebiegać w dwóch cyklach (zimowo-wiosennym i jesiennym). Dobrze, by o wyborze decydowały warunki lokalne i doświadczenie producenta.
Specjaliści są zgodni co do tego, że zbyt wczesne sadzenie pomidorów w cyklu zimowo-wiosennym jest złym posunięciem. Zwracają oni uwagę na niedobory światła w miesiącach późnojesiennych i zimowych oraz na wysokie zużycie ciepła (od początku grudnia do końca lutego zużycie ciepła do ogrzewania szklarni wynosi ok. 60% zapotrzebowania całorocznego). Wcześniejsze sadzenie pomidorów niż w trzeciej dekadzie lutego jest ekonomicznie nieuzasadnione, tym bardziej że uzyskiwane z wcześniejszych nasadzeń owoce są słabej jakości (J.Skierniewski).
Źródło: eBornisze.pl
Zobacz więcej: Ceny warzyw?preview=1