Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ceny ogórków szklarniowych na huśtawce

2019-04-16 18:01

Druga połowa marca i pierwszy tydzień kwietnia przyniosły zdecydowany spadek cen hurtowych polskiego ogórka szklarniowego. Ogórki gładkie potaniały w tym czasie o 48,5 procent. Dołek cenowy przypadł na początek drugiego tygodnia kwietnia, kiedy to ceny w dużym hurcie znalazły się w przedziale 3,00 – 3,70 zł/kg.

Było to średnio o 0,10 zł/kg taniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, ale generalnie – na tle ośmiu prezentowanych na wykresie poprzednich sezonów, to wcale nie było aż tak tanio, jak na tę fazę sezonu.

Spadek cen generowany był szybkim wzrostem podaży krajowego ogórka. Ale ponieważ i popyt na niego był wysoki, to można się było spodziewać, iż trend zniżkowy zostanie wyhamowany. Tak też się stało, zwłaszcza że popyt krajowy został wsparty przez eksport na Ukrainę, gdzie relatywnie tańszy polski ogórek był chętnie kupowany. Kolejne dni przyniosły chwilowe odwrócenie trendu, któremu pomogła pogoda. Zrobiło się zimno i pochmurnie, co spowodowało zmniejszenie bieżących zbiorów i ceny ruszyły w górę.

Na początku bieżącego tygodnia ceny wykonały skok na poziom 4,00 – 4,60 zł/kg, czyli o 28 procent więcej od cen z okresu lokalnego minimum w marcu. Wydaje się jednak, że taka podwyżka była za duża dla uczestników rynku i dziś ceny ogórków szklarniowych w dużym hurcie to 3,40 – 4,40 zł/kg. Jak zwykle w tej fazie sezonu, czeka nas kontynuacja długookresowej tendencji spadkowej przerywana krótkookresowymi korektami wynikającymi z kaprysów pogody i popytu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE