Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ogórki szklarniowe – kolejna duża przecena

2018-05-14 12:03

Tylko przez chwilę zrobiło się stabilniej jeśli chodzi o ceny ogórków szklarniowych w dużym hurcie. Zaczął się nowy tydzień, a wraz z nim znów spadły ceny tych warzyw. Zresztą należy pamiętać, że duża zmienność cen jest cechą charakterystyczna dla tego rynku. A w pierwszej części sezonu, przynajmniej do końca lipca, to zniżka będzie kierunkiem dominującym.

Ta ostatnia była jednak duża, biorąc pod uwagę fakt, że doszło do niej między końcem jednego tygodnia i początkiem drugiego. Ceny ogórków szklarniowych krótkich spadły bowiem z 3,60 – 4,40 zł/kg do 3,00 – 3,60 zł/kg, czyli średnio o 17,5 procent.

Źródłem przecen ogórków szklarniowych na polskim rynku jest wzrost podaży tych warzyw. Wzrost, który jest ostatnio bardzo dynamiczny. Z drugiej zaś strony nie ma dużego eksportu ogórków z Polski, co odciążyłoby handel na rynku wewnętrznym.

W rezultacie obecne ceny ogórków są niższe niż w tym samym okresie zeszłego roku. Teraz średnia cena sprzedażowa wynosi 3,30 zł/kg, rok temu było to 4,10 zł/kg. Mimo to wciąż nie jest to jeszcze cena, która byłaby niska. Widać to na naszym wykresie poniżej. Na przestrzeni minionych siedmiu lat, w aż czterech cena średnia w analogicznym okresie znajdowała się poniżej pułapu 3,00 zł/kg.

wykres

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE