Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ogórki tym razem w górę

2017-03-06 13:00

Koniec lutego przyniósł poprawę pogody, a w ślad za nią wzrost podaży i spadek hurtowych cen polskich ogórków szklarniowych. Ceny sprzedażowe tych ogórków zeszły do przedziału 8,00 – 9,00 zł/kg i wydawać by się mogło, że trend spadkowy pójdzie dalej. Tym bardziej, iż ceny ogórków z importu równolegle spadały i na początku marca znalazły się w przedziale 6,60 – 7,60 zł/kg.

Ale pogoda nie po raz pierwszy pokazała jak ważnym jest czynnikiem na rynku ogórków. Zrobiło się zimniej i wzrost podaży krajowego towaru został przystopowany. Ceny najpierw stanęły w miejscu, a teraz odbiły w górę. I to niezależnie od faktu, iż ogórki importowane utrzymały się w spadkowym trendzie cenowym.

Jednak czynnik podażowy okazał się w przypadku polskich ogórków ważniejszy niż konkurencyjność do importu. Jest zimno, ogórków jest mało, więc muszą być droższe. Obecnie ceny sprzedażowe polskich ogórków to przedział 8,00 – 10,00 zł/kg i jeśli pogoda się szybko nie poprawi (a na razie synoptycy zapowiadają zimno), to może być jeszcze więcej. Nie jest to jakiś rekordowo wysoki poziom cen jak na tę fazę sezonu, ale fakt faktem, że to znacznie więcej, bo o prawie 42 procent, niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Ceny hurtowe ogórków hiszpańskich to obecnie 6,00 – 7,00 zł/kg. I jest to o 30 procent więcej niż rok temu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE