Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Ukraina – ceny ogórków w dół

Ukraiński rynek warzyw przeżywa dość niecodzienną sytuację. Z powodu nadmiernej podaży spadają tam bowiem ceny świeżych ogórków. Spadają, a powinny rosnąć, jak to bywało w poprzednich latach, gdy popyt na te warzywa napędzany był przez sezonowy skok zapotrzebowaniu ze strony zakładów przetwórczych, a jednocześnie kończył się ogórek z wczesnych nasadzeń.

Niestety w tym roku zapotrzebowanie to jest znacznie niższe. Przemysł nie kupuje tyle ogórków co zwykle z obawy przed niemożnością ich późniejszej sprzedaży. Ogromna bowiem część tej produkcji szła na eksport do Rosji, a teraz zablokowana jest embargiem. Stąd bardzo duża redukcja w zamówieniach na surowiec od ukraińskich producentów.

Oczywiście ukraińskie warzywa wciąż trafiają na rynek rosyjski, przerzucane przez Krym. Widać to chociażby na przykładzie ukraińskich pomidorów. Jednak obecnie, w przypadku ogórków, taki „eksport” wyłącznie towaru nieprzetworzonego nie wystarcza do podtrzymania cen. Do tego dochodzi problem z jakością ukraińskiego ogórka – z powodu nieodpowiednich warunków pogodowych jest ona bardzo słaba.

I stąd spadki cen. Ukraińscy producenci sprzedają obecnie ogórki świeże po 4,00 – 6,00 hrywien/kg, ale zdecydowana większość transakcji to przedział 4,00 – 5,00 hrywien/kg. Rok temu ceny ogórków rosły osiągając na koniec lipca poziom 5,00 – 6,50 hrywien/kg. Warto jeszcze dodać, że po okresie przełomu lipca i sierpnia ceny ogórków na Ukrainie zazwyczaj spadały i to ostro – gdy na rynek trafiał w dużej ilości towar z późniejszych nasadzeń. Można się zatem spodziewać, że i w tym roku wystąpi podobna tendencja.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE