Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wzrost podaży ogórków

2013-06-18 14:58

Pogoda wreszcie poprawiła się. Kilka słonecznych dni wystarczyło zaś do tego, aby na rynku wyraźnie przybyło niektórych warzyw. W czołówce są ogórki szklarniowe, których podaż zawsze jest ściśle skorelowana z pogodą.

Ogórków szklarniowych faktycznie jest dużo więcej niż w zeszłym tygodniu. A to musiało doprowadzić do spadków cen. W pierwszym tygodniu czerwca ogórki długie były jeszcze po 2,50 – 2,90 zł/kg, a krótkie po 2,50 – 3,50 zł/kg. Teraz jest znacznie taniej. Za ogórki długie sprzedawcy w hurcie żądają tylko 1,00 – 1,20 zł/kg. Ceny ogórków krótkich są na poziomie 1,20 – 1,50 zł/kg.

Pozytywnym efektem spadających cen jest nieco wyższy popyt. A to ważne w okresie, gdy na rynku świeżych owoców i warzyw rządzą truskawki. Nie mniej, o ile pogoda nie spłata psikusa, podaż ogórków będzie w najbliższych dniach na tyle duża, iż nie należy oczekiwać znaczącego wzrostu cen, nawet przy wysokim popycie. Do początku czerwca ogórki, choć taniały pozostawały droższe niż w poprzednim roku. Teraz są już tańsze niż w analogicznym okresie 2012 roku, gdy cena średnia była na poziomie 1,70 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE