Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Papryka

0000-00-00 00:00

Papryka (Capsucum annum L.) - rodzina Solanaceae pochodzi z Peru. Do Europy dotarła z Haiti, po wyprawie Kolumba w 1493 r. Jest rośliną roczną i ciepłolubną. Jej korzenie osiągają długość do 80 cm. Część jadalną stanowi jagoda. Specyficzny smak zawdzięcza zawartości kapsaicyny.

Papryka spośród wszystkich warzyw zawiera najwięcej witaminy C (przewyższa nawet niektóre owoce cytrusowe). Ponadto w owocach jej znajduje się dużo magnezu.

Najważniejsze odmiany uprawiane w Polsce to:

  • Kujawianka
  • Stano
  • Poznańska
  • Słodka
  • Fen
  • Remi

    Uprawa
    Papryka jest warzywem o jadalnych owocach, należącym do rodziny psiankowatych. Papryka słodka (Capsicum annum) jest rośliną jednoroczną, osiągającą około 75 cm wysokości. Papryka ostra (Capsicum frutescens) może być uprawiana jako wieloletnia i osiąga do 1,5 m wysokości.

    Ze względu na dużą wrażliwość papryki na wiatr, do jej uprawy powinniśmy wybrać miejsce zaciszne, o wystawie południowej. Papryki wymagają gleb żyznych, przepuszczalnych, o średniej zawartości azotu. Uprawiamy je z rozsady.

    Wysiew wiosną w szklarni w kuwetach z ziemią kompostową o pH 5,5 do 7. Siewki pikuje się do 6 - 9 cm doniczek. Do gruntu wysadzamy po około 10 do 12 tygodniach, gdy jest pewne, że nie grożą już przymrozki. Aby poprawić warunki cieplne gleby warto ją wyściółkować. Gdy rośliny się przyjmą, uszczykujemy im wierzchołki, dzięki czemu ładnie się rozkrzewiają. Odmiany wysokie trzeba przywiązać do palików.

    W okresie wegetacji nawozimy nawozem wieloskładnikowym i regularnie podlewamy, pamiętając aby do podlewania nie używać wody zbyt zimnej. Zbiory będą możliwe po około 12 do 14 tygodniach. Koniecznie muszą być dokonane przed nastaniem przymrozków, chyba że uprawiamy pod osłonami. Niektóre papryki najlepiej zbierać gdy są jeszcze zielone, a inne pozostawia się aż zczerwienieją lub zżółkną. Owoce zbieramy pojedynczo, obcinając szypułki około 2,5 cm nad owocem. Przechowywać można w temp. 12 do 14°C przez okres dwóch tygodni. Okres oczekiwania na owoce papryki ostrej jest nieco dłuższy (do 18 tygodni), można je za to również znacznie dłużej przechowywać, zamrożone lub suszone, nawet przez kilka miesięcy.

    Źródło: fresh-market.pl

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem