Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Pasternak też rekordowo

2019-02-21 11:11

W tym sezonie ceny warzyw na polskim rynku biją rekordy. Również warzyw korzeniowych, choć trzeba zauważyć, że nie wszystkich. Na szybką ścieżkę wzrostową nie „załapały się” buraki ćwikłowe i selery. Za to pietruszka bije pod tym względem rekord za rekordem.

A jak pietruszka tak mocno drożeje, to trudno, aby pasternak pozostał tani. Dlaczego? Dlatego, że te warzywa są ze sobą powiązane swoim zewnętrznym podobieństwem. Przy tym rekordowo wysokie ceny pasternaku to wciąż połowa cen pietruszki. Mechanizm podkładanie tańszego warzywa za droższe jest znany i niestety stosowany od lat. Im drożej, tym pokusa większa.

Jak teraz wygląda sytuacja na hurtowym rynku pasternaku? Jeszcze niedawno jego ceny w skupach były na poziomie 3,50 zł/kg. Teraz podaż tego warzywa jest już tak niska, że ceny znów poszły w górę i obecnie jest to 4,50 zł/kg. Ale tu warto przypomnieć, że ceny pietruszki mytej dochodzą w skupie do 8,00 zł/kg, więc ostatnia zwyżka cen pasternaku nie była niespodzianką.  I wszystko wskazuje na to, że i te Ren rekordowy pułap zostanie przebity, bo deficyt podaży obu warzyw jest ogromny, a do nowego sezonu jeszcze dużo czasu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE