Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Co z cenami pietruszki?

2020-11-10 11:00

Taki sezon, jak dwa lata temu, gdy ceny pietruszki rosły od połowy października, a już od początku września pozostawały rekordowo wysokie, prędko się nie powtórzy. Ale w sezonie bieżącym wrzesień przyniósł taką zmianę względną, że średnia cena mytej i pakowanej w worki pietruszka znalazła się w dużym hurcie powyżej tej sprzed roku. Czy nadal tek jest?

 

Na wykresie powyżej widać, że tak – wciąż jest drożej niż rok temu i to znacząco drożej (+25 procent), mimo że ceny pietruszki ostatnio spadały. Obecnie w dużym hurcie za pietruszkę myta i pakowaną w worki płaci się najczęściej ceny z przedziału 2,20-2,80 zł/kg, co oznacza, iż w ostatnim miesiącu średnia cena spadła o 14 procent.

Co nie jest niespodzianką, mówią producenci. Trwają zbiory i bieżąca podaż pietruszki jest relatywnie duża. A za to popyt słabnie, zwłaszcza, że z powodu pandemii ucierpiała gastronomia otwarta i zamknięta. Ten negatywny trend jest częściowo kompensowany wzrostem popytu w segmencie mrożonek, bo konsumenci więcej jedzą w domu, a mieszanki warzywne mają zaletę zarówno jako zdrowe potrawy, jaki takie, które szybko i łatwo można przygotować. Do tego można zrobić ich zapas bez ryzyka utraty jakości.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE