Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pietruszka powinna już drożeć

2013-03-06 10:05

Pietruszka należy do tych warzyw na polskim rynku, które w końcówce zimy i wiosną drożeją niemal w każdym roku. Niemal w każdym, ale nie w tym roku. Ceny mytej pietruszki stanęły w lutym jak zamurowane. Ostatnią zwyżkę zanotowano w końcówce stycznia. Od tamtej pory ceny pozostają na poziomie 1,20 – 1,60 zł/kg. W zeszłym roku, na początku marca pietruszka myta kosztowała już 2,15 zł/kg.

Czy na naszym rynku jest tak dużo pietruszki, że podaż hamuje wzrost cen? Niejednokrotnie pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl o kłopotach z jakością pietruszki w tym sezonie. Ładnego towaru nie ma dużo. W wielu rejonach kraju warunki agrometeorologiczne w okresie wzrostu i zbioru sprawiły, że nie tylko dużo pietruszki nie wytrzymuje przechowywania. Dużo jest też pietruszki o przerośniętych, zdeformowanych lub zbyt małych korzeniach.

Dlaczego więc niskie ceny? Paradoksalnie może właśnie ze względu na generalnie duże problemy z jakością, kupcy unikają nabywania dużych ilości pietruszki, bo nie chcą ponosić strat. To wpływa na obniżenie popytu, który od początku roku jest słaby na całym rynku krajowych warzyw. Pietruszki, tej dobrej jakościowo, nie ma zatem zbyt wiele, ale też i nie ma na pietruszkę chętnych.

Słowa kluczowe: pietruszka, ceny pietruszki, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE