Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Pomidory na zapas

2007-08-23 00:00

Początkowo pomidory uważane były za rośliny trujące. Nic dziwnego, że uprawiano je wyłącznie w celach dekoracyjnych. Dziś cenimy je ze względu na smak i walory odżywcze.

Pomidory jemy w stanie surowym, jako składnik zup, sosów, sałatek oraz kanapek. Przetwarzamy je na soki, przeciery i koncentraty. Suszymy i marynujemy.

W każdej z tych postaci pomidory mają niezwykle wiele likopenu, czyli przeciwutleniacza chroniącego przed chorobami nowotworowymi. Ponieważ likopen jest szczególnie łatwo przyswajalny w połączeniu z tłuszczem, warto do potraw z pomidorów dodawać oliwę lub olej.

Osoby dbające o linię nie powinny unikać smarowania masłem kanapek z pomidorem.
Owoce pomidora warto jeść także dlatego, że zawierają sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, fluor, chlor, jod, karoten, witaminy: K, B1, B2, B6, C, PP oraz kwasy: pantotenowy, foliowy i szczawiowy.

Jak mówią ostatnie badania, jedzenie dużych ilości pomidorów pozwala na uniknięcie rozwoju chorób płuc oraz ułatwia oddychanie. Osoby, które jedzą ponad trzy pomidory tygodniowo, mają znacznie lepsze wyniki badania płuc niż ludzie wyłączający je ze swojej diety.

Osoby te rzadziej zgłaszały także badaczom przypadki charczenia, kaszlu i sapania. Tak dobroczynne działanie dla naszego układu oddechowego mają antyoksydanty, których pomidory zawierają wyjątkowo dużo.

Najbardziej znane i cenione odmiany to: najwcześniejszy, immun pudliszkowski, karzełek puławski, zelandia, potentat, red cloud, oppen air.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się pomidory winogronowe, zwane powszechnie koktajlowymi. Doskonałe ze względu na zwartą i dosyć twardą konsystencję oraz różne kształty. Świetnie nadają się do ozdabiania potraw. Odstraszać może jednak ich cena. Za mały pojemniczek, nawet w sezonie, trzeba zapłacić ok. 10 zł.

Warto więc przygotować się na nadchodzącą zimę i zachować pomidory na najbliższe miesiące. W tym celu dobrze przygotować domowy przecier. Wystarczy pokroić pomidory w plastry lub ósemki i lekko je poddusić. Masę przetrzeć przez gęste sito (tak, aby skórki i pestki zostały na sicie).

Przecier doprawić do smaku solą, cukrem i pieprzem. Gotować go na bardzo małym ogniu, aż zgęstnieje. Przed przelaniem do butelek można dodać kilka listków bazylii i gotować jeszcze przez kwadrans. Wlać do wyparzonych butelek i pasteryzować około 45 minut.

Pomidory możemy też ususzyć. Wystarczy dokładnie je umyć, przekroić i usunąć nasiona. Główki czosnku (3 na 3 kg pomidorów) podzielić na ząbki, nie obierając ich. Pomidory ułożyć na blasze wyłożonej pergaminem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 80-90 stopni. Suszyć około 8 godzin.

W połowie suszenia obok pomidorów ułożyć ząbki czosnku. Gotowe warzywa powinny być elastyczne i miękkie. Następnie poukładać je w słoikach, przekładając ząbkami czosnku, ulubionymi ziołami (np. tymianek i bazylia) i doprawić solą. W czasie układania zalewać oliwą, tak by dostała się w każdy zakamarek.

Kiedy słoik będzie pełen, stuknąć nim parę razy o stół, by pozbyć się pęcherzyków powietrza. Zakręcić i wstawić do lodówki.

  • Pomidory nadziewane tuńczykiem

    Składniki: 25 dag tuńczyka w oleju, 6 dużych pomidorów, łyżka masła, 2 łyżki oliwy, 1 jajko, pęczek naci pietruszki, 2 łyżeczki soli, pieprz do smaku.

    Sposób przyrządzenia: Odsączonego tuńczyka rozetrzeć na jednolitą masę z masłem, żółtkiem ugotowanym na twardo i oliwą. Przyprawić pieprzem. Opłukane i wydrążone pomidory posolić i zostawić na 15 min. Usunąć płyn. Napełnić masą z ryby. Półmisek wysypać posiekaną nacią pietruszki i ułożyć na nim nadziane pomidory. Podawać jako samodzielne danie. Najlepiej smakują z ciemnym pieczywem.

  • Pomidory nadziewane  pieczarkami

    Składniki: 4 duże pomidory, 2 łyżki masła, 1 cebula, 20 dag pieczarek, 1 łyżka tartego żółtego sera, 2 łyżki gęstej śmietany, mąka do zagęszczenia, sól i pieprz, koperek, natka pietruszki.

    Sposób przyrządzenia: Z pomidorów ściąć czubki, wyjąć miąższ. Otrzymane w ten sposób miseczki posypać solą i pieprzem, odstawić. Cebulę pokroić i zeszklić, dodać pokrojone pieczarki. Udusić. Wszystko oprószyć mąką, wlać śmietanę, dodać posiekaną zieleninę, zagotować, przyprawić. Masą wypełnić pomidory, polać roztopionym masłem, posypać serem, zapiec. Podawać na gorąco jako samodzielne danie.

  • Pomidory nadziewane jajkami

    Składniki: 6 dużych pomidorów jednakowej wielkości, 6 jajek, 4 łyżki oliwy, 1 łyżeczka musztardy, 1 łyżeczka szczypiorku, 1 łyżeczka posiekanej naci pietruszki, szczypta bazylii, sól i pieprz do smaku.

    Sposób przyrządzenia: Z umytych pomidorów ściąć czubki, wyjąć miąższ. Jajka ugotować na twardo, rozgnieść widelcem, wymieszać z oliwą i musztardą, przyprawić solą, bazylią i pieprzem. Napełnić pomidory farszem. Podawać oziębione, najlepiej z sosem tatarskim.

  • Pomidory nadziewane krewetkami

    Składniki: 12 pomidorów średniej wielkości, 1 puszka krewetek, 1 mały słoik majonezu, 1 główka sałaty, sól.

    Sposób przyrządzenia: Z umytych pomidorów ściąć czubki, wyjąć miąższ. Posolić w środku i zostawić na około pół godziny otworem na dół, aby ściekł sok. Odcedzone krewetki wymieszać z majonezem i nałożyć do wnętrza pomidorów. Każdy pomidor owinąć w umyty liść sałaty i ułożyć na półmisku. Podawać jako przystawkę.



    Źródło: fresh-market.pl, za "Kurier Lubelski"

Zobacz więcej: Pomidory

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem