Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Co dalej z cenami pomidorów

2013-04-24 08:48

Polskie pomidory szklarniowe dynamicznie tanieją niemal od początku sezonu. W połowie kwietnia wydawało się, że tendencja ta zostanie powstrzymana, jednak była to tylko krótka przerwa w spadku cen.

W zeszłym tygodniu ceny krajowych pomidorów były na poziomie 35,00 – 40,00 zł/karton 6 kg za wielkość B, 43,00 – 46,00 zł/karton 6 kg za wielkość BB i 45,00 – 49,00 zł/karton 6 kg za wielkość BBB. Obecnie ceny są znów niższe. Za pomidory B płaci się 33,00 – 35,00 zł/karton 6 kg, za BB 37,00 – 40,00 zł/karton 6 kg, a za BBB 40,00  - 42,00 zł/karton 6 kg.

Jakie są prognozy na przyszłość? Czy trend spadkowy zostanie utrzymany? W perspektywie najkrótszej – do końca tygodnia, raczej nie należy spodziewać się kolejnego spadku cen. Przed majowym świętem popyt dopisuje. Polskimi pomidorami mocno zainteresowani są też importerzy z Rosji. Ten relatywnie wysoki popyt podtrzyma zatem dotychczasowy poziom cen.

Jednak okres po majowych świętach to już inna sprawa. Tu należy spodziewać się kontynuacji zniżki. Zresztą spadek cen pomidorów w okresie po trzecim maja jest charakterystyczny dla naszego rynku. Przy sprzyjającej pogodzie szybko wtedy rośnie podaż pomidora. I nawet zwiększony popyt tego nie jest w stanie zatrzymać. A i rosyjski import ruszy na dobre wtedy, gdy ceny pomidorów będą niższe, Na razie są jeszcze trochę za wysokie.

Jednak to, że pomidory tanieją w maju nie musi oznaczać, że i teraz stanieją już szóstego maja, zaraz po świętach i weekendzie. W zeszłym roku, na przykład ceny na poziomie z końca kwietnia (czyli mniej więcej od 30,0 do 40,00 zł/karton 6 kg) utrzymały się aż do połowy maja.

Słowa kluczowe: pomidory, ceny pomidorów, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE