Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Mniej za pomidory?

2017-06-13 13:10

Czerwiec przyniósł wzrost cen pomidorów w polskim dużym hurcie. Wzrost bardzo wyczekiwany przez producentów, którzy w końcówce maja musieli stawić czoła niekorzystnym tendencjom na pomidorowym rynku, w tym dynamicznemu spadkowi cen.

W rezultacie średnia cena sprzedażowa dla pomidorów wielkości B wzrosła od 1 do 12 czerwca z 2,26 do 2,75 zł/kg, czyli o blisko 22 procent. Widać to na naszym wykresie poniżej.

Na wykresie widać też, ze trend ten został właśnie zatrzymany. Dzisiejsze notowania cenowe są niższe od wczorajszych. Pomidory wielkości B mają ceny  w przedziale 2,50 – 2,66 zł/kg, a pomidory wielkości BB 2,66 – 2,83 zł/kg. I wygląda na to, ze to trwała zmiana kierunku tendencji cenowej. A gdy zaczną się wakacje, to trend spadkowy jeszcze się ugruntuje.

Z czego to wynika? Do tej pory na ceny pomidorów w dużym hurcie większy wpływ miał rynek krajowy, w tym to co działo się na giełdach, a głównie na Broniszach. Przy ograniczonej podaży zaś, ceny tam rosły. Teraz coraz większy wpływ na ogólna sytuację zyskuje to, co dzieje się w eksporcie. A eksport kuleje. Tak na Białoruś, jak i na Bałkany, nie mówiąc już o sprzedaży na zachód. Tu może się coś ruszyć jeśli spadną ceny i pomidory z Polski odzyskają konkurencyjność.

Warto też zauważyć, iż obecne ceny – chociaż już zaczęły maleć, to wciąż pozostają znacząco wyższe od tych sprzed roku. Średnia dla pomidorów wielkości B była rok temu na poziomie 2,17 zł/kg, zresztą podobnie było tez dwa lata temu.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE