Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Pomidory w cenowym dołku

2018-08-17 17:00

Na pierwszą połowę sierpnia przypadł najwyraźniej szczyt podażowy pomidorów, a co za tym idzie ich cenowy dołek. Jeśli chodzi o monitorowane przez redakcję www.fresh-market.pl ceny pomidorów szklarniowych czerwonych, to na najniższym w bieżącym sezonie poziomie znalazły się one między 2 a 14 sierpnia. Pomidory wielkości B miały wówczas w dużym hurcie ceny sprzedażowe na poziomie 1,00 – 1,16 zł/kg, a te wielkości BB 1,16 – 1,33 zł/kg.

Teraz jest już odrobinę drożej. Pomidory B mają ceny z przedziału 1,00 – 1,33 zł/kg, a BB 1,16 – 1,50 zł/kg. Wygląda więc na to, że zaczęło się już wyjście z dołka, co byłoby dobrą informacją dla producentów pomidorów. Oczywiście będzie ona dobra, jeśli ta pierwsza korekta na plus znajdzie swą kontynuację w dłuższym trendzie.

wykres

Jak widać na naszym wykresie powyżej, tegoroczne minimum cenowe nie było najniższe w zestawieniu ostatnich sześciu sezonów. Co prawda rok i dwa lata temu było w tym okresie drożej, ale już w latach 2013 – 2015 było taniej niż obecnie.

Ale też i nie można zaprzeczyć, że sytuacja na rynku pomidorów w pierwszej połowie sierpnia nie była łatwa dla producentów. Nie tylko zresztą polskich. Słoneczna pogoda sprawiła, że podaż pomidorów była bardzo wysoka. I szklarniowych, i gruntowych. Tak wysoka, że przed dużym spadkiem cen nie uchronił nawet niezły popyt. W tym ten na eksport., bo towar musiał być tani, żeby mógł konkurować na rynkach innych krajów. Jak zawsze bardzo mocna była tu konkurencja pomidorów belgijskich i holenderskich, które też były w omawianym okresie tanie. Za pomidory liściowe z tych krajów płacono w zeszłym tygodniu 1,25 euro/5 kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE