Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Podaż porów wzrośnie?

2020-11-04 08:14

W bieżącym sezonie widać, że podaż porów na krajowym rynku hurtowym jest niższa niż zazwyczaj. Nie ma osobnych danych GUS o szacunkach zbiorów tego gatunku warzyw, ale o mniejszej podaży można wnioskować na podstawie cen.

A te w dużym hurcie pozostają w zasadzie od początku września wyższe niż w tych samych okresach zeszłego roku. Wówczas pory zaczęły tanieć jeszcze w sierpniu i między początkiem września a jego końcem średnia cena spadła z 3,40 zł/kg na 2,00 zł/kg, czyli o 41 procent. Teraz był to spadek z 3,50 zł/kg na 2,50 zł/kg – o 29 procent. Przez cały październik ceny pozostawały wyższe niż rok temu.

Obecnie ceny sprzedażowe w dużym hurcie to przedział 2,00-3,00 zł/kg, zależnie od jakości i opakowania. Najdroższe są pory mniejszych kalibrów, w eksportowej jakości „belgijskiej”. Takie są poszukiwane w zachodniej Europie, ale takiego towaru jest w tym sezonie mało. Pogoda mocno utrudniła starania o jakość w przypadku tych warzyw.

Pytanie czy jest możliwy wzrost bieżącej podaży polskich porów w najbliższym okresie, tak jak to miało miejsce choćby w zeszłym roku w listopadzie? Niekoniecznie, a raczej prawdopodobieństwo jest dość małe. Należy bowiem zaznaczyć, że taki jesienny wzrost dostępności i spadek cen nie jest wcale typowy. W ostatnim dziesięcioleciu wystąpił on wyraźnie na polskim rynku porów zaledwie raz. W tym roku raczej nie ma co oczekiwać, że przy ponadprzeciętnym poziomie cen we wrześniu i październiku (najczęściej jest to poziom 1,40-2,00 zł/kg, teraz było to nie niżej niż 2,40 zł/kg), producenci trzymali duże zapasy na listopad. Ceny prędzej wzrosną, chociaż to nie zależy tylko od podaży krajowej, ale od skali i cen importu.

Słowa kluczowe: pory, ceny porów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE