Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Pory z Turcji wchodzą na rynek

2012-12-06 08:16

Jeśli chodzi o pory z krajowych upraw, to sytuacja rynkowa pozostaje dość stabilna. Popyt jest przede wszystkim na pory najładniejsze, jakościowo najlepsze. Za warzywa, które są w stanie konkurować na rynku międzynarodowym i nadają się do eksportu płaci się obecnie 2,00 – 2,20 zł/kg. Za dobrej jakości pory na krajowy rynek żąda się najczęściej 1,60 – 1,80 zł/kg.

Tak, jak i w poprzednich tygodniach dużo gorzej jest z popytem na pory do przetwórstwa. Tu ceny pozostają generalnie na poziomie 0,60 zł/kg. Choć czasem uda się znaleźć kupca, który gotów jest zapłacić więcej – od 0,70 do 0,80 zł/kg, ale dotyczy to raczej porów do włoszczyzny.

Coraz bliżej jest ta część sezonu, w której ofertę krajową uzupełnia import. Pory do Polski sprowadza się głównie z północno-zachodniej Europy – z Belgii, Francji i Holandii. Ale niemal równie dużo, co z Holandii, importuje się do Polski porów z Turcji. Pierwsze ich partie są już na naszym rynku. Ceny tureckich porów w hurcie są na poziomie 2,80 - 2,90 zł/kg.W Holandii oferuje się pory na eksport od 5,60 euro/10 kg (w przeliczeniu około 2,30 zł/kg).

Słowa kluczowe: pory, ceny porów, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE