Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Rabarbar potaniał, ale…

2020-05-13 08:18

To wciąż jeszcze dość wczesna faza sezonu handlowego rabarbaru, ale w cenach tego warzywa zdążyły zajść bardzo znaczące zmiany. Rabarbar startował z wysokiego pułapu cen hurtowych. Na lokalnych giełdach pierwsze notowania z połowy kwietnia opiewały na ceny 7,00-7,50 zł/kg średnio. Potem ceny szybko zaczęły maleć.

W tej chwili ceny w małym hurcie znajdują się w przedziale 3,00-4,00 zł/kg. Daje to spadek od początku sezonu o 53 procent. Dużo, ale nie oznacza to, że już zrobiło się tanio. Rzut oka na poprzednie lata pokazuje, iż tegoroczne tempo spadku cen jest mniejsze. To wynik niekorzystnej pogody i kłopotów z nawilgoceniem gleby, które opóźniły wegetację. W wyniku działania czynników pogodowych podaż rabarbaru jest niższa.

W zeszłym roku po 10 maja średnia cena wynosiła zaledwie od 1,75 zł/kg do 3,00 zł/kg, zależnie od rejonu kraju. Teraz jest to 3,50 zł/kg i co więcej, w bieżącym tygodniu, gdy pogoda znów się popsuła, na rynku widać było pewną tendencję zwyżkową. Pierwsze firmy, które zaczęły skup rabarbaru na rynek świeży płacą za niego obecnie 2,00 zł/kg.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem