Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Droga sałata lodowa

2018-08-16 15:32

W zeszłym roku ceny sałaty lodowej w polskim hurcie rosły powoli od drugiej połowy lipca. Chociaż tamten zwyżkowy trend został przerwany właśnie w sierpniu i w okolicach 16 sierpnia 2017 roku średnia cena sprzedażowa była na poziomie 1,40 zł/szt. Na koniec krajowego sezonu, w listopadzie było to 2,10 zł/szt.

Bez porównania do sezonu obecnego. Upalna pogoda, a wcześniej susza od maja do lipca mocno odbiły się na rynku sałaty lodowej. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, doprowadzając do ogromnego deficytu w podaży tego warzywa. W rezultacie tegoroczne ceny utrzymują się na rekordowo wysokim poziomie. Daleko wyższym niż w poprzednich kilku sezonach.

I to nie tylko w relacji do tego samego okresu. Obecnie ceny sprzedażowe to przedział 3,00 – 3,60 zł/szt., zależnie od rejonu kraju, jakości i wielkości partii. Daje to średnią 3,30 zł/szt., która jest wyższa niż ceny średnie w dowolnym momencie każdego z sześciu poprzednich lat. Tylko w roku 2010 (od którego notujemy ceny tej sałaty w monitoringu fresh-market.pl) zdarzyło się, że cena średnia wzrosła do 3,50 zł/szt., ale było to w listopadzie, niemal na finiszu  tamtego sezonu.

Podaż sałaty lodowej jest niska i niska pozostanie jeszcze długo. Raz, że strat nie da się odrobić z dnia na dzień, a dwa, że synoptycy na razie nie zapowiadają zmiany w pogodzie. Wygląda więc na to, że i ceny pozostaną wysokie.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE