Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Salata lodowa jeszcze droższa

2020-01-20 18:54

I znów można powiedzieć, że ceny importowanej sałaty lodowej nie rozpieszczają konsumentów. W styczniu taka sytuacja nie należy jednak do rzadkości. W zeszłym roku średnia cena sałaty lodowej importowanej z Hiszpanii sięgnęła w dużym hurcie pułapu 5,00 zł/szt.

A to przecież nie był rekord. Ba, do rekordu jeszcze dużo brakowało. Pamiętajmy, że w styczniu i lutym roku 2017 wystąpił tak ogromny niedobór sałaty lodowej na rynku europejskim, że jej ceny oszalały. W polskim dużym hurcie średnia cena sięgnęła 9,00 zł/szt.

Teraz ceny znalazły się w przedziale 4,50-5,50 zł/szt. Sałata lodowa drożeje od drugiego tygodnia stycznia i do chwili obecnej jej ceny średnio wzrosły o 89 procent. O tym, że to nie koniec trendu zwyżkowego także wiadomo nie od wczoraj, stąd i dzisiejsze podwyżki to żadna niespodzianka.

Jeśli chodzi o przyczynę zwyżki, to jest ona typowa dla tej fazy sezonu. To perturbacje podażowe wynikające z kaprysów pogody na południu Europy. Dostępność sałaty spadła w Hiszpanii, która jest głównym dostarczycielem tego warzywa na rynki krajów europejskich. Trudno też powiedzieć jak szybko sytuacja zaopatrzeniowa w tym segmencie rynku świeżych warzyw się poprawi.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE