Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Marchew – czy ceny wzrosną?

2016-04-01 10:00

Na rynku europejskim trwa, powolny na razie, przyrost podaży marchwi młodej. Zaczął się właśnie sezon na południu Włoch, dostępna jest też marchew hiszpańska. A przecież wciąż sporo jest „starej” marchwi z północnych regionów kontynentu, co oznacza, że dla tej nowej jest mniej miejsca i konkurencja będzie ostrzejsza. Pozytywnym aspektem jest to, że na razie nie ma konkurencji ze strony młodej marchwi z Izraela.

Jednak wróćmy do marchwi ze zbioru 2015 roku. Choć jej zapasy się kurczą, to na północy Starego Kontynentu jeszcze jest jej sporo, do czego przyczyniła się łagodna zima. Również w Polsce marchwi nie brakuje, tym bardziej, że nie dopisuje popyt na nią. Szczególnie chodzi tu o eksport na wschód. To wynik dobrych zbiorów w krajach Europy Wschodniej oraz wspomnianej pogody w zimie.

Rezultat – Rosja nie importowała marchwi, a Ukraina kupowała na Białorusi. W konsekwencji polska marchew nie miała zbytu na tamtejszych rynkach, co w połączeniu z faktem, że przez długi czas wielu producentów trzymało zapasy, doprowadziło teraz do relatywnej nadpodaży.

Na to nakłada się problem z jakością marchwi. Duża część zapasów, po wyjęciu z chłodni, szybko traci na jakości, co zniechęca potencjalnych kupców i dodatkowo bije w popyt na krajową marchew, a faworyzuje import. Summa summarum mieliśmy z tego rynek mocno stagnacyjny, na którym ceny zamiast rosnąc, to znajdowały się pod presją pro spadkową.

Dopiero od niedawna widać na marchwiowym rynku delikatną zmianę akcentów. Po pierwsze problemy jakościowe wpłynęły na dostępność towaru w standardzie pożądanym przez odbiorców. I ta najładniejsza marchew delikatnie zdrożała. Po drugie wreszcie zaczęła szybko kurczyć się podaż ładnej marchwi za naszą wschodnią granicą. W Rosji, w ciągu bieżącego tygodnia ceny wzrosły o jedną piątą do 18,00, a nawet 20,00 rubli/kg (1,00 – 1,12 zł/kg). To wciąż nie za drogo, ale trend jest optymistyczny.

Obecnie ceny sprzedażowe marchwi szczotkowanej są w dużym hurcie na poziomie 0,90 – 1,20 zł/kg, zależnie właśnie od jakości oraz od regionu kraju. Wpłynęło to na wysokość ceny średniej, aczkolwiek sytuacji generalnie to nie zmieniło.

Jak widać na wykresie, bieżąca cena średnia jest wciąż niższa od zeszłorocznej i różnica ta szybko się zwiększa. W dodatku jeśli w najbliższych dniach nie przyjdzie mocny impuls zwyżkowy, to cena ta znajdzie się także poniżej poziomu z początku kwietnia 2013 roku. Czy jest szansa na taki impuls zwyżkowy? Na aż tak mocny, jak ten z 2015 lub 2013 roku to chyba nie bardzo. W każdym razie nie w ciągu następnych kilku dni. Może w drugiej połowie kwietnia.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE