Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Europa potrzebuje polskich ziemniaków

2012-09-12 18:21

Eksport do Rumunii to teraz temat numer jeden na rynku ziemniaków. O skutkach suszy w tym kraju i w całym Rejonie Bałkanów już informowaliśmy. Klęska suszy w Rumunii, Bułgarii, Grecji i krajach byłej Jugosławii to szansa dla polskiego sektora ziemniaczanego.

A wiele wskazuje na to, że ziemniaków z importu będą potrzebowali nie tylko na Bałkanach. Informowaliśmy też o sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie zbiory będą niższe o 15 proc. od zeszłorocznych. Mniej będzie ziemniaków w krajach, które zawsze sporo eksportowały – w Belgii, Francji i Holandii. Niższe zbiory będą w Hiszpanii. Z Niemiec płyną informacje, że zbiory będą na poziomie średnim, a zatem też nie ma mowy o nadpodaży. Trzeba też pamiętać, że Niemcy to poważny importer. Również z Rosji nadchodzą o tym, że w bieżącym sezonie nie będzie dobrych zbiorów.

Wygląda zatem na to, że polski sektor ziemniaków staje przed sporą szansą na wypracowanie sobie miejsca na wielu europejskich rynkach. A jaka jest rzeczywistość? Każdy z branży wie jak jest. Jak trudno eksportować ziemniaki z Polski przy obecnych przepisach. Ile okazji minie bezpowrotnie.

Ale i tak eksport pójdzie w górę. I tak, jak pisaliśmy pociągnie za sobą ceny. Na razie jest jeszcze tanio. Trwają wykopki i wielu małych producentów oddaje towar po 0,15 zł/kg chcąc mieć to wszystko już z głowy. Ale ceny powoli już rosną. Za ziemniaki do eksportu, kalibru 5+ lub 6+, w workach płaci się 0,30 – 0,35 zł/kg. Po zakończeniu zbioru, gdy to, co nie może iść na przechowanie zostanie sprzedane, a reszta ziemniaków trafi do przechowalni można oczekiwać wzrostu cen i to być może skokowego.

Słowa kluczowe: ziemniaki, ceny ziemniaków, warzywa
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE