Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Młode ziemniaki prawie darmo

2012-06-19 16:40

To co dzieje się z cenami młodych ziemniaków przyprawia producentów tych warzyw o duży ból głowy. Poprawa pogody zakończyła krótki trend wzrostowy cen ziemniaków, a w zamian przyniosła ich załamanie. Młode ziemniaki zaczęły tanieć już w piątek. Od tamtego czasu rolnicy, zwłaszcza z centrum kraju, wykopali ich bardzo dużo, a popyt na rynku pozostał bardzo słaby.

Ta duża dysproporcja między dostępnymi ilościami ziemniaka, a mocno ograniczonym popytem sprawiła, że ceny zaczęły lecieć „na Łab, na szyję”. W województwach: łódzkim i wielkopolskim ceny we wtorek spadły do poziomu 3,00 – 4,00 zł za worek 15 kg ciągnąc w dół ceny w innych rejonach kraju. Tam ceny utrzymały się na nieco wyższym poziomie – 5,00 – 6,00 zł za worek 15 kg. Niektórzy producenci na giełdach w Kaliszu, czy Łodzi oddawali towar nawet za 2,00 zł za worek 15 kg, czyli za 0,13 zł/kg.

Widać więc, że potwierdzają się najczarniejsze scenariusze odnośnie przebiegu sezonu. Te, które mówiły właśnie o wysokiej podaży (dużo rolników postawiło na młode ziemniaki w tym roku0, o małym popycie (są jeszcze „stare” ziemniaki na rynku i dużo młodych z importu) i o załamaniu cen. Chociaż 2 zł za worek nie przewidywali, w tak krótkim czasie, chyba najwięksi pesymiści.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE