Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Kup teraz abonament!

Regionalny rynek ziemniaków i marchwi – 46. tydz. br.

Według EastFruit niewielki wzrost cen na rynku ziemniaków odnotowano w większości krajów regularnie monitorowanych przez projekt, a wzrost cen marchwi odnotowano tylko na jednym rynku.

Sprzedawcy ziemniaków w Rosji zgłosili niewielki wzrost popytu na swoje produkty, co w efekcie pozwoliło im podnieść ceny, zwłaszcza w dolnym zakresie przedziału. Na koniec tygodnia sprawozdawczego ziemniaki w Rosji można było kupić po 0,19-0,26 USD/kg. Tymczasem rosyjski rynek marchwi pozostawał stosunkowo stabilny, a sprzedaż tych produktów była nieaktywna. Co więcej, minimalne ceny marchwi spadły nawet o 11 procent, a łączny przedział cenowy na koniec tygodnia sprawozdawczego wyniósł 0,13-0,21 USD/kg. Podobna sytuacja miała miejsce na Białorusi, gdzie cena ziemniaków nieznacznie wzrosła do 0,16-0,19 USD/kg, a średnia cena marchwi spadła do 0,16 USD/kg.

Średnia cena ziemniaków w Polsce również nieznacznie wzrosła w omawianym tygodniu, chociaż utrzymały się w tym kraju najniższe ceny wśród wszystkich krajów regularnie monitorowanych w ramach projektu. Ziemniaki na polskim rynku można było kupić już od 0,08 USD/kg, a maksymalne ceny nie przekraczały 0,12 USD/kg. Marchew w Polsce nadal oferowano po 0,13-0,18 dolara / kg.

w1

Kolejnym krajem, w którym ceny ziemniaków nieznacznie wzrosły, była Mołdawia. Na rynku mołdawskim, dzięki pewnemu spadkowi importu, sprzedawcom udało się zrewidować ceny w górę do 0,18-0,23 USD/kg. Z kolei na mołdawskim rynku marchwi nastąpił wzrost podaży zarówno produktów importowanych, jak i lokalnych, ale cena średnia utrzymywała się na poziomie 0,29 USD/kg.

Wyjątkiem w omawianym tygodniu na rynku marchwi stała się Gruzja: tu chwilowe przerwy w dostawach przesyłek importowanych spowodowały wzrost cen marchwi do 0,27-0,30 USD/kg. Za to gruziński rynek ziemniaków pozostał względnie stabilny, chociaż podaż produktów niskiej jakości tutaj spadła, a minimalna cena ziemniaków w Gruzji wzrosła do 0,15 USD/kg.

Tymczasem sytuacja na Ukrainie w dalszym ciągu charakteryzowała się wyjątkowo niskim popytem na marchew, której ceny na rynku ukraińskim osiągały 0,09 USD/kg w ramach minimalnych limitów. Popyt na ziemniaki na Ukrainie ponownie nieznacznie wzrósł, ale rolnicy do tej pory woleli nie zmieniać cen: 0,20–0,27 USD/kg.

Rynek ziemniaków i marchwi w krajach Azji Środkowej był niestabilny. Na przykład w Tadżykistanie ze względu na spadek podaży lokalnych produktów i problemy z importem ceny ziemniaków nieznacznie wzrosły do ​​0,27-0,27 USD/kg. Z drugiej strony w Uzbekistanie cena ziemniaków nieznacznie spadła do 0,24-0,39 USD/kg. Podobnie na rynku uzbeckim spadły ceny marchwi (do 0,13-0,16 USD/kg), podczas gdy na rynku tadżyckim utrzymywały się do tej pory na stabilnym poziomie 0,07-0,10 USD/kg.

w2

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE