Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Wzrosła sprzedaż ziemniaków

2020-03-04 14:00

Pierwsze dni marca przyniosły pozytywną zmianę w sytuacji na polskim hurtowym rynku ziemniaków. Producenci mówią o zauważalnym wzroście popytu na polskiego ziemniaka. Sprzedaż się poprawiła, kupujący się wyraźnie zaktywizowali. A jak to się przekłada na ceny?

„I tu jest pies pogrzebany”, jak mówi znane powiedzenie. Polscy producenci ziemniaków wskazują bowiem na fakt, że opisany wzrost sprzedaży nie pociągnął za sobą adekwatnego wzrostu cen w hurcie. To znaczy, ceny ziemniaków w dużym hurcie nieco wzrosły (o około 3,5 procent), co widać na przykładzie ziemniaków żółtych na wykresie poniżej. Ale nie są to ceny, jakie powinny teraz obowiązywać biorąc pod uwagę stan zapasów  w kraju, uważają polscy rolnicy.

W dużym hurcie za ziemniaki żółte płaci się 0,73-1,00 zł/kg, a za czerwone 0,80-1,00 zł/kg. Byłoby zauważalnie drożej, gdyby nie utrzymujący się wysoki import. A ten płynie do Polski nieprzerwanym strumieniem, głównie z Holandii i Belgii, ale też z Wielkiej Brytanii. Ceny w holenderskim eksporcie to 0,13-0,17 euro/kg. Ale można kupić tam taniej towar gorszej jakości i w Polsce go przepakować, bo na takie praktyki też wskazują polscy rolnicy.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE