Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 29 marca 2020. Od wczoraj dodano 1586 ceny w 15 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Argentyna – kryzys na rynku czosnku

Czosnek
  |   Źródło:
Argentyński sektor produkcji czosnku pogrąża się w kryzysie. Tamtejsi producenci wzywają więc władze do podjęcia działań mających zaradzić takiej sytuacji.

Argentyna jest jednym ze światowych liderów, obok Chin i Hiszpanii, jeśli chodzi o eksport czosnku. A może trafniejsze byłoby stwierdzenie, że Argentyna była jednym z liderów. Bo w ostatnich latach z argentyńską produkcją i eksportem czosnku jest coraz gorzej.

W bieżącym sezonie argentyńscy producenci znów zmagają się z problemami. Zbiory były niższe niż zakładano. Po wynik wielu czynników, w tym kurczącego się areału, alei chorób jakie atakowały argentyńskie uprawy czosnku.

Natomiast ceny pozostały na takim samym lub niższym poziomie jak w 2014 roku. Wzrosła za to konkurencja na rynku międzynarodowym. Konkurencja coraz bardziej agresywna, w miarę jak do gry usiłują się włączyć nowi dostawcy z innych niż wymienione krajów.

Kolejnym problemem są rosnące koszty, podatki, nieadekwatne do obecnej sytuacji ceny referencyjne. To wszystko sprawia, że coraz bardziej kurczy się liczba producentów czosnku. Ostatnio zmalała ona z 1500 do 1000. A to oznacza, że nawet 17 500 miejsc pracy w sektorze jest zagrożonych.

W związku z powyższym do władz, w tym władz celnych wystąpili producenci czosnku wsparci przez Argentyńską Konfederację Średnich Przedsiębiorców (CAME).

kryzys w regionie południowoamerykańskim rozprzestrzenia się i pogłębia. Nie tylko Argentyna jest w złej sytuacji gospodarczej. Problemy dotknęły też Brazylię, która była ogromnym odbiorcą argentyńskiego czosnku. W rezultacie popyt z Brazylii spadł, spadły też ceny, a brazylijska waluta straciła na wartości. Konsekwencją była utrata rentowności przez wielu argentyńskich plantatorów.

Przedstawiciele CAME, przedstawiciele producentów czosnku oraz firm zajmujących się jego pakowaniem i eksportem (ASOCAM) spotkali się z szefem służb celnych Argentyny Carlosem Sanchezem. Głównymi postulatami są: dopasowanie cen referencyjnych do obecnej sytuacji w sektorze oraz wyeliminowanie ukrytych kosztów. Różnica między cenami czosnku na rynku międzynarodowym a cenami referencyjnymi sięgnęła 50 procent. A to dodatkowo wpływa na poziom kosztów, takich jak ubezpieczenia i fracht, których stawki są oparte o wysokość cen referencyjnych.

Kryzys w argentyńskim sektorze produkcji i Hadlu czosnkiem widać dobrze na rynku europejskim, gdzie w ostatnim sezonie argentyńska konkurencja prawie się nie liczyła.

Podobne
Czosnek
2015-02-02 14:20
Nowe pozwolenia na import czosnku
Władze Unii Europejskiej wydały nowe rozporządzenie dotyczące importu czosnku z krajów trzecich na teren UE.
czytaj więcej
Czosnek
2014-10-27 08:00
Przeciw większym kwotom dla czosnku z Chin
Hiszpański sektor czosnku nie składa broni i znów aktywnie występuje przeciw zwiększaniu kwot importowych dla chińskiego czosnku.
czytaj więcej
Czosnek
2014-10-17 07:57
Import czosnku w I półroczu 2014 roku
Prezentujemy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące importu czosnku w pierwszym półroczu 2014 roku.
czytaj więcej
Czosnek
2014-10-15 10:00
Mniej czosnku z Argentyny
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach konkurencja argentyńskiego czosnku będzie słabsza niż zazwyczaj. Z czego to wynika?
czytaj więcej
Czosnek
2014-05-30 10:00
Hiszpania – czosnek zaczyna nowy sezon
W Hiszpanii startuje nowy sezon czosnku. Nie będzie to łatwy sezon dla tamtejszych producentów, biorąc pod uwagę, jak niskie są już teraz ceny na rynku europejskim.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.