Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 26 luty 2020. Od wczoraj dodano 3187 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Burak płaci i będzie płacił

Buraki ćwikłowe
  |   Źródło:
Buraki ćwikłowe były jednym z nielicznych krajowych warzyw, którego ceny w grudniu wykazały tendencję wzrostową. Również perspektywy na pierwsze miesiące 2014 roku są, pod tym względem pozytywne.

Ceny buraków ćwikłowych utrzymały się na poziomie znacznie przekraczającym ten, który notowano w analogicznym okresie w dwóch poprzednich sezonach. Pod tym względem buraki widocznie wyróżniały się spośród innych warzyw jesiennego zbioru, których ceny albo zatrzymały się w miejscu, albo (jak w przypadku kapusty białej czy marchwi) wykazywały nawet tendencję do spadku.

U progu roku 2014 widać już wyraźnie, że ceny buraków nie zejdą do poziomu choćby sprzed roku, nawet jeśli na zimę i mróz przyjdzie nam poczekać aż do lutego. Popyt na te warzywa utrzymuje się n dobrym poziomie jeśli chodzi o rynek krajowy. A i coraz więcej sygnałów potwierdza prognozy zapowiadający duży skok popytu na buraki w eksporcie. Już teraz widać ich deficyt na rynku ukraińskim i rosyjskim i z biegiem czasu deficyt ten będzie coraz większy.

Obecnie ceny mytych buraków ćwikłowych są najczęściej na poziomie 0,70 – 0,90 zł/kg. Jak widać na wykresie poniżej, są one wciąż wyższe niż w grudniu 2012 i 2011 roku. A z informacji jakie napływają ze wschodu wynika, że może nas, w nowym roku, czekać scenariusz podobny do tego z początku 2011 roku, kiedy niska podaż i wysoki popyt wypchnęły ceny buraków na poziom powyżej 2,00 zł/kg.

Podobne
Import buraków ćwikłowych
2013-12-24 10:19
Import buraków w 3 kwartałach 2013 r.
Prezentujemy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące importu w trzech kwartałach 2013 roku buraków sałatkowych, salsefii, selerów, rzodkiewek i podobnych korzeni jadalnych z wyjątkiem marchwi i rzepy (świeżych lub schłodzonych).
czytaj więcej
Eksport buraków ćwikłowych
2013-12-24 09:52
Eksport buraków w 3 kwartałach 2013 r.
Prezentujemy dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące eksportu w 3 kwartałach 2013 roku buraków sałatkowych, salsefii, selerów, rzodkiewek i podobnych korzeni jadalnych z wyjątkiem marchwi i rzepy (świeżych lub schłodzonych).
czytaj więcej
Małopolska - jest popyt na buraki
2013-12-20 12:15
Małopolska - jest popyt na buraki
Rynek warzyw korzeniowych w Małopolsce bez rewelacji, ale widać wzrost sprzedaży buraków.
czytaj więcej
Ceny warzyw w Poznaniu
2013-12-13 15:00
Poznań – tu też buraki w górę
WGRO Poznań to kolejny lokalny rynek hurtowy, na którym w górę poszła średnia cena buraków ćwikłowych.
czytaj więcej
Ceny warzyw w Sandomierzu
2013-12-12 14:53
Sandomierz – buraki jeszcze w górę
Mijający tydzień jest drugim z kolej, w którym rośnie cena średnia buraków ćwikłowych oferowanych na giełdzie w Sandomierzu.
czytaj więcej
Buraki ćwikłowe
2013-12-11 15:45
Buraki wciąż nieźle
Popyt na buraki może nie jest już aż tak duży, jak w końcu listopada, ale wciąż utrzymuje się na bardzo przyzwoitym poziomie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.