Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Ile za czarny bez?

2017-09-01 16:49

Z roku na rok rośnie zainteresowanie produkcją czarnego bzu. Nic dziwnego, problemy producentów czarnej porzeczki skłaniają do przemyśleń. Jak mówią plantatorzy mniej z nim „zabawy” a ceny sporo wyższe. I choć czarny bez wciąż jest w Polsce gatunkiem niszowym jego powierzchnia nasadzeń sukcesywnie rośnie. Ci, bowiem którzy zajmują się uprawą tego gatunku, nie narzekają.

Kłopoty z czarną porzeczką chyba się nie skończą, co skłania do zastanowienie się, na co zamienić feralną porzeczkę. Widzę, że niektórzy już rozpoczęli uprawę czarnego bzu i są kolejni którzy o tym mówią. Ci zaś którzy już parę lat temu przestawili się na ten właśnie gatunek, nie narzeka - mówi plantator z okolic Radomia.

Czarny bez jest rośliną mało problematyczną jeśli chodzi o uprawę, a patrząc na ceny skupu tych owoców w ostatnich latach, bardzo stabilna ekonomicznie. W 2012 roku ceny skupu czarnego bzu dla producentów (w skupach) wahały się w granicach 0,70 - 1,00 zł za kilogram. Rok później, w 2013 roku były na poziomie 0,70 - 0,90 zł/kg, a w 2014 roku od 0,60 do 0,90 zł za kilogram. W 2015 roku czarny bez skupowany był w cenie 0,70 - 1,00 zł za kilogram, podobnie było w ubiegłym sezonie. W tym roku ceny są jeszcze wyższe, choć producenci czarnego bzu nie sygnalizują dużych strat spowodowanych wiosennymi przymrozkami.  W tym roku za czarny bez można dostać od 0,90 do nawet 1,20 zł za kilogram.

 

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem