Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Raport: Ceny w sklepach przed Świętami

2012-12-21 10:11

Rynek przed świętami

Święta już w poniedziałek. To decydujący okres dla marketów jak i mniejszych handlowców na zarobek. Od ostatniego naszego raportu upłynęły dwa tygodnie. W tym czasie na rynku skończyły się letnie i jesienne tanie pomidory z Polski. W danej chwili dostępne są z Maroka oraz Hiszpanii. W badanych przez nas sklepach pomidory podrożały, aż o 27 proc. Także ziemniaki są droższe o ponad 7 proc. z powodu słabych planów w europie zachodniej. Prawdopodobnie powiększający import ziemniaków na zachód sprawi, że będą coraz droższe. Natomiast pieczarka w sklepach zdrożała o około 5 proc.

Staniały późnojesienne warzywa jak kapusta biała, aż o ponad 15 proc. oraz buraki o 9,35 proc. Także jabłka potaniały o 7,89 proc. Nie ma w tym zaskoczenia, ponieważ był to świetny rok dla sadowników. Śmiało można napisać, że najlepszy rok w tym wieku dla producentów jabłek w Polsce.

Metodyka

Sprawdziliśmy, czy ceny poprzednio szukanych produktów się zmieniły. Dwa tygodnie temu szukaliśmy: buraków, cebuli białej, gruszek, jabłek, kapusty białej, mandarynek, marchew, pieczarek, pomarańczy, pomidorów, włoszczyzny i ziemniaków. Dodatkowo poszerzyliśmy listę szukanych owoców i warzyw o cytryny, kapustę kwaszoną, paprykę czerwoną i białe winogrono. Łącznie szukaliśmy 17 pozycji.

Badanie zostało przeprowadzone jednego dnia (20 grudnia 2012) w warszawskich sklepach i na dwóch bazarach. Oprócz sklepów z poprzedniego rankingu, odwiedziliśmy także Almę, Kaufland i E.Leclerc. Wczuliśmy jest w zwykłego Kowalskiego, który robi zakupy i spisaliśmy ceny zastane w danych marketach. Dlatego dane w rankingu są podglądowe i nie muszą odzwierciedlać najniższych cen w danej sieci – akurat w danej placówce mógł dany asortyment się wyczerpać, bądź nie była objęta promocją. W przypadku targowisk publikujemy najniższą znalezioną cenę. W marketach nierzadko się zdarza, że dany produkt otrzymamy tylko w paczce lub siatce, dlatego po odpowiednim przeliczeniu publikujemy również ceny pakowanych owoców i warzyw najbliższych 1kg. W przypadku włoszczyzny szukaliśmy produktu o gramaturze około 700g. Obok cen detalicznych podajemy w dla porównania ceny hurtowe z rynku na Broniszach.

Wyniki

Niestety okazało się, że w ciągu dwóch tygodni ceny owoców i warzyw wzrosły średnio o ponad 3 proc. w sprawdzanych miejscach. Najwyższa 8,80 proc podwyżka była w Realu. Tuż za tą siecią jest Lidl i Carrefour z podwyżką 7,92 proc. Wyjątkami w zestawieniu jest Auchan i Biedronka w tych sklepach ceny spadły o ponad 5 proc.

Zmiana na pierwszym miejscu

W aktualnym zestawieniu najlepszy okazał się tym razem Simply Market. W sklepie tym znajdziemy najtańszą cebulę, marchew oraz jabłka. Także wśród marketów pieczarki w Simyply Market za 6,99zł są najtańsze.
 Na drugim miejscu uplasował się Auchan. Spadł on w ciągu dwóch tygodni z pierwszego miejsca. Powodem jest m.in. podwyżka pomidorów. Z drugiej strony  w tym sklepie znajdziemy w atrakcyjnej cenie 2,89zł gruszki opakowane w 1kg paczkę.

Biedronka zaskoczyła

Z dziewiątego miejsca na trzecie wskoczyła Biedronka. Powodem jest m.in. oferta promocyjna, która ruszyła właśnie od 20 grudnia. Hitem w ofercie są pomarańcze za jedyne 1,99zł oraz buraki 0,59zł. Warto dodać, że owoce są średniej wielkości i przyzwoitej jakości. Cały czas nie znaleźliśmy luzem ziemniaków w Biedronce. Pakowane są drogie i być może dlatego sieć ta nie wskoczyła jeszcze wyżej w naszym porównaniu.


Na czwartym miejscu uplasował Lidl. Nie znaleźliśmy w nim tym razem tak tanich jabłek jak poprzednio – podrożały one o około 1zł. Atutem tego dyskontu jest przyzwoita cena pomidorów (4,49zł). Nie udało nam się w sklepie w którym sprawdzaliśmy ceny znaleźć kapusty kwaszonej oraz winogron – dlatego podajemy średnią cenę tych produktów w rankingu.

Dobre ceny na bazarach

Na dobrym miejscu uplasował się bazar przy ulicy Banacha. Drugi bazar znajdujący się przy hali Mirowskiej znalazł się na siódmym miejscu. Warto zwrócić że średnie ceny nie wiele się różnią od marketów. Na niekorzyść ulicznej sprzedaży owoców i warzyw są zaokrąglone ceny. Ale tym czym mogą bazary się poszczycić są najtańsze ziemniaki po 0.80zł. Natomiast minusem jest widoczny wzrost cen pomidorów w tych miejscach.

Środek listy z niskimi cenami

Warto zwrócić uwagę, że do 10 miejsca suma cen przy marketach niewiele od siebie się różnią i są poniżej średniej w rankingu. Na szósty miejscu znalazł się Carrefour z „poprawnymi” cenami. To co go wyróżnia to tanie mandarynki po 2,49. Drogo kosztowały nas winogrona białe, które były tylko w opakowaniach po pół kilo. Natomiast luzem ciemne winogrono w tej sieci jest po 9,99zł.

Na ósmym miejscu znajduje się trzeci i ostatni dyskont w naszym porównaniu Kaufland. Posiada on średnie ceny, ale dość drogie gruszki i pieczarki. Natomiast naszą uwagę zwróciły tanie pomarańcze po 2,99zł. Niestety nie znaleźliśmy na hali sklepu włoszczyzny – podajemy cenę średnią w rankingu.

Największy spadek

Sporym zaskoczeniem jest ósme miejsce Reala, który dwa tygodnie temu razem z siecią Auchan był na pierwszym miejscu. Jednak nie najtańsza papryka oraz podwyżka pomidorów, jabłek i pieczarek spowodowały spadek sieci. Sprawdzane przez nas produkty w tym markecie ciągu dwóch tygodniu zdrożały prawie 9 proc. Potaniały mandarynki, które są dość dobrej jakości. Przed Realem znajduje się

Największa podwyżka w Tesco

Na dziesiątym  i jedenastym miejscu znalazł się E.Leclerc  i Tesco. Pierwszy market ma dość drogie ziemniaki, pomidory i winogrona. Reszta produktów jest w atrakcyjnej cenie. Natomiast Tesco wiele straciło przez winogrona białe w cenie 19,99. Oprócz tego to właśnie w tej sieci odnotowaliśmy największe podwyżki sprawdzanych owoców i warzyw, bo o ponad 10 proc.

Na końcu znajdują się oczywiście delikatesy Piotr i Paweł oraz Alma. Za jakość należy płacić i jest to widoczne w rankingu.

Czy coś zmieni do Wigilii?

Oferta sieci handlowych do Wigilii najprawdopodobniej się już nie zmieni. Jedynie na bazarach jest szansa na zmianę cen w poniedziałek. Drobni handlarze będą woleli sprzedać taniej towar, niż go wyrzucić po świętach. Przy zakupach należy pamiętać, że często jakość owoców i warzyw różni się między sklepami, nawet tych samych sieci.

Pobierz pełny raport.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE