Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Pracownicy w sezonie zgodnie z prawem

Przyjmuje się, że praca sezonowa jest uzależniona od pory roku i trwa przez określony czas. Pracodawca może zatrudnić osoby na podstawie umowy o pracę - na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Każda z nich może być poprzedzona umową na czas próbny (3 miesięce). Z pracownikiem można również zawrzeć umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Pracownik zatrudniony na umowę o pracę może pracować w podstawowym wymiarze czasu, czyli 8 godzin na dobę. W uzasadnionych przypdkach może to być system równoważny - wtedy czas pracy jest wydłużony do 12 godzin na dobę. Istnieje też system zadaniowy, kiedy czas pracy określony jest wymiarem zadań. Pracownikowi sezonowemu przysługuje prawo do urlopu, także na żądanie.

Obywatel kraju spoza UE może pracować w Polsce, jeżeli ma zezwolenie na pracę i przebywa legalnie. Zezwolenie to musi uzyskać dla niego pracodawca w urzędzie wojewódzkim za stosowną opłatą. Obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Gruzji mogą pracować bez zezwolenia, ale powinni być zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy. Dzięki temu dokumentowi cudzoziemiec może pracować nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Zezwolenie lub oświadczenie jest podstawą do wydania wizy, która legalizuje pracę cudzoziemca w naszym kraju. Jeśli pracownik planuje pozostać w Polsce dłużej niż 3 miesiące, może starać się o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Umowa z zagranicznym pracownikiem powinna być zawarta na piśmie. Cudzoziemiec pracujący bez zezwolenia podlega karze grzywny i zostaje wydalony z Polski. Otrzymuje także zakaz wjazdu na teren RP od 1 roku do 3 lat. Grzywna grozi również pracodawcy, który w dodatku ponosi koszty wydalenia pracownika.

Słowa kluczowe: zbiory owoców, sady, pracodawca, pracownik
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE