Buraki ćwikłowe – ceny z wiosny 2022 teraz nierealne
Luty bieżącego roku przyniósł stabilizację cen buraków ćwikłowych w polskim dużym hurcie. Średni poziom tej stabilizacji dla cen buraków mytych i workowanych wyniósł w dużym hurcie 1,05 zł/kg, czyli relatywnie wysoko względem poprzednich lat. Przez chwilę było nawet najdrożej w porównaniu z całym poprzednim dziesięcioleciem. Widać to na naszym wykresie.
Oczywiście nie wolno zapominać że obecnie produkty rolne funkcjonują w mocno odmiennych realiach, jeśli idzie o koszty ich wytworzenia. A zatem ceny, które były wysokie kilka lat temu, teraz już nie są aż tak atrakcyjne dla producentów. Ale zawsze to lepiej, gdy obecna cena jest wyższa od tych z lat poprzednich, co na rynku warzyw w tym sezonie wcale nie jest regułą.
Niestety, w przypadku buraków, marzec przyniósł pogorszenie sytuacji. Po pierwsze w dużym hurcie ceny sprzedażowe doświadczyły niewielkiej, ale zawsze korekty spadkowej. Obecnie najczęściej ceny te są w przedziale 0,90-1,10 zł/kg. To o 9 procent mniej niż w tym samym okresie zeszłego roku. Na rynku hurtowym widać dominację ofert sprzedażowych nad ofertami zakupu. Dominują zaś oferty sprzedaży buraków brudnych w cenach 0,50-0,70 zł/kg.
Wydaje się też pewnym to, że w bieżącym sezonie wiosna nie przyniesie takiego dynamicznego trendu wzrostowego cen ziemniaków, jaki obserwowaliśmy w sezonie 2021/2022. I to mimo faktu, ze na razie wciąż cena średnia bieżąca jest wyższa od tej z analogicznego okresu roku 2022 (obecnie jest to +11 procent). Na taką zwyżkową tendencję nie ma potencjału po stronie popytowej. Ale też nie predestynuje do tego sytuacja podażowa krajowego rynku buraków.
Gdybyśmy jeszcze w bieżącym roku mieli prawdziwą zimę to ceny na rynku warzyw świeżych wyglądałyby inaczej. Trendy z końcówki roku minionego zostałyby podtrzymane. A tak mamy słabszy popyt i wyższą od spodziewanej bieżącą podaż przy czym znaczna jej część to oferty warzyw słabszej jakości, które źle zniosły przechowywanie.