Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Ceny białej kapusty niżej niż rok temu

2023-09-08 08:00

Wrzesień przyniósł kolejny spadek hurtowych cen białej kapusty. Mamy zatem w tym segmencie rynku hurtowego świeżych warzyw kontynuację tendencji z sierpnia. W sumie między 1 sierpnia i dniem dzisiejszym spadek sprzedażowej ceny średniej dla kapusty w jakości marketowej, oferowanej w dużym hurcie, wyniósł aż 38 procent. Trend ten jest wyraźnie widoczny na naszym wykresie.

w

źródło: opracowanie własne na podstawie danych z monitoringu cenowego redakcji fresh-market.pl

Piszemy „aż” 38 procent, bo to niewątpliwie dużo, jak na realia produkcji kapusty białej w tym sezonie. Pisaliśmy o tym już na łamach portalu fresh-market.pl, ale podkreślmy to ponownie – zbiory tegoroczne zapowiadają się na historycznie niskie. I to kolejny taki sezon, co widać na naszym drugim wykresie.

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

A mimo takich prognoz, presja na spadek cen kapusty w polskim hurcie nadal jest widoczna i nie maleje. Obecnie ceny sprzedażowe to w dużym hurcie najczęściej 0,90-1,20 zł/kg, co daje średnią 1,05 zł/kg. To już 19 procent mniej w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, choć jeszcze niedawno, w końcówce sierpnia, ta relacja wypadała na korzyść ceny średniej tegorocznej. Co więcej, w ofertach kupca widać coraz więcej anonsów z ceną 0,80 zł/kg. Za kapustę na świeży rynek! W sezonie, gdzie tego warzywa jest mało i prognozy zbioru ogółem już na początku lata były pesymistyczne (bo wstępna prognoza GUS opierała się na danych z czerwca i początku lipca). A teraz widać, że będzie najpewniej jeszcze gorzej. W zgodnej opinii przytłaczającej części producentów ten sezon charakteryzuje się bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi, co fatalnie odbija się na plonach kapusty. Plantacje mocno cierpią od bakteriozy, co jest właśnie wynikiem takiej, a nie innej pogody.

Biorąc to pod uwagę wydaje się, że ceny kapusty białej w polskim hurcie są obecnie niedoszacowane. Może wynika to z względnie słabego bieżącego popytu oraz faktu, że na rynek trafia sporo towaru słabszej jakości, co zawsze wpływa na ceny. Może ma tu też swój udział pamięć o tym, co działo się we wrześniu w zeszłym sezonie, gdy ceny wzrosły również na bazie oczekiwanych słabych zbiorów, ale w październiku spadły, a poprawa przyszła dopiero w lutym? W każdym razie wydaje się, że kapusta już teraz mogłaby i powinna być nieco droższa, a w drugiej części sezonu trend zwyżkowy jej cen jest wielce prawdopodobny.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE