Codziennie świeże ceny z punktów skupu w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Nietypowy sezon importowanych kalafiorów

2022-01-20 09:00

Tegoroczny styczeń ma dość nietypowy przebieg, jeśli chodzi o zmiany cen na hurtowym rynku importowanych kalafiorów. Przez ostatnie lata w miesiącu tym zazwyczaj dominowały trendy zwyżkowe cen sprowadzanych do Polski kalafiorów, chociaż trzeba tu zauważyć, że były one za każdym razem „wplecione” w typową dla kalafiorów wysoką zmienność tychże cen.

W każdym razie w styczniu, w ostatnich choćby trzech sezonach, zawsze występował trend zwyżkowy. Dla ceny średniej w handlu hurtowym na większą skalę wyglądało to następująco:  w 2019 z 5,00 zł/szt. do 7,50 zł/szt., w 2020 z 5,50 zł/szt. do 7,50 zł/szt. i w 2021 z 5,00 zł/szt. do 8,25 zł/szt. Przy czym dodajmy, że we wszystkich tych sezonach styczeń kończył się ceną średnią w okolicach 6,00 zł/szt.

Te wyki były efektem zmian pogodowych. Bardziej zimowa, mroźna aura w Europie skutkowała spadkiem podaży kalafiorów. W zeszłym roku były to skutki burzy śnieżnej Filomena, która przetoczyła się przez Hiszpanię. W konsekwencji ceny kalafiorów na tamtejszych aukcjach w połowie stycznia sięgnęły powyżej 1,50 euro/szt. (za ładny towar).

W tym roku pogoda styczniowa okazała się łaskawsza dla tych warzyw i zamiast zwyżki mieliśmy obniżkę ich cen w polskim hurcie. Miesiąc zaczynał się bowiem z ceną średnią 8,00 zł/szt., a teraz jest to 5,75 zł/szt., jako że przedział cenowy to obecnie 5,00-6,50 zł/szt. Przez ostatni tydzień ceny na aukcjach hurtowych w hiszpańskiej prowincji Murcja nieco wzrosły (z 0,40-0,65 euro/szt. do 0,55-0,65 euro/szt.), ale nie na tyle, aby znalazło to odbicie w zmianach cen na naszym rynku.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE