Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Peru – lider eksportu winogron i borówek

W 2021 roku peruwiański eksport owoców i warzyw wzrósł o 21 procent w stosunku do roku 2020 i o 3 procent w stosunku do roku 2019 - wynika z danych przedstawionych przez Stowarzyszenie Eksporterów (ADEX). Eksport owoców wzrósł o 26 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Winogrona, borówki i awokado były głównymi owocami w peruwiańskim koszyku rolno-eksportowym.

"Peru wybiło się na prowadzenie dzięki borówce amerykańskiej. Jest to roślina, której Peruwiańczycy nie konsumują, ale na całym świecie jej konsumpcja rośnie. Peru w ciągu ośmiu lat przeszło od zerowego eksportu borówek, by stać się drugim co do wielkości eksporterem na świecie, a następnie wiodącym eksporterem borówek" - powiedział Alejandro Fuentes, prezes peruwiańskiego Stowarzyszenia Gildii Producentów Rolnych (AGAP).

Alejandro Fuentes powiedział, że Peru jest również wiodącym na świecie eksporterem winogron stołowych, ale osiągnęło to po wielu latach żmudnego rozwoju branży. "Zajęło nam to około 20 lat, nie stało się to tak szybko, jak w przypadku borówek. Wyprzedziliśmy Chile pod względem wartości i obecnie jesteśmy czołowym eksporterem, a za nami plasują się Stany Zjednoczone" - powiedział.

Jeśli chodzi o awokado, Peru jest wciąż daleko od Meksyku, ale Fuentes podkreśla wzrost, jaki kraj ten odnotował w ostatnich latach. "Dziesięć lat temu eksportowaliśmy jedną dziesiątą, dziś jesteśmy połową. To prawda, że wciąż jesteśmy daleko od Meksyku, ale wyraźnie się rozwijamy".

Na koniec Fuentes powiedział, że eksport jest ważny dla peruwiańskich firm, aby mogły zacząć się zadomawiać w sektorze formalnym i generować miejsca pracy. "Rolnictwo jest branżą bardzo pracochłonną. W eksporcie produktów rolnych zatrudnionych jest milion osób. Natomiast w całym rolnictwie zatrudnionych jest cztery miliony osób" - powiedział.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE

Globalny rynek winogron

2022-02-19 09:05
Jak wygląda sytuacja w światowym handlu winogronami w lutym 2022 roku? czytaj dalej