Z naszych danych korzystają instytuty, ministerstwa, sieci handlowe dołacz i Ty!

Kup teraz abonament!

Poprawa w cenach selerów?

2023-01-23 11:11

W bieżącym sezonie jesienny trend zniżkowy hurtowych cen selerów na polskim rynku zakończył się jeszcze w pierwszej dekadzie listopada zeszłego roku, a ta sezonowa przecena była o wiele mniejsza niż rok wcześniej. Widać to doskonale na naszym wykresie poniżej. Średnia cena sprzedażowa w dużym hurcie za selery myte i workowane zeszła na pułap 1,85 zł/kg, podczas gdy rok temu było to 1,40 zł/kg.

w1

źródło: opracowanie własne na podstawie danych monitoringu cenowego fresh-market.pl

Ale w sezonie 2021/2022 ceny selerów dynamicznie odbiły się z tego dołka i w styczniu osiągnęły już poziom, który okazuje się być wyższym niż obecna średnia cena tych warzyw. Teraz bowiem ceny sprzedażowe selerów w dużym hurcie są na poziomie 1,80-2,40 zł/kg, co daje średnią 2,10 zł/kg wobec 2,20 zł/kg rok temu. Daje to spadek o 4,5 procent rok do roku. Niby niedużo, ale zawsze to niższa cena, a koszty produkcji przecież mocno wzrosły.

Dodajmy, że i w tym sezonie widać już pewne umocnienie cen selerów, które to ceny już wyszły z sezonowego, jesiennego dołka. Ale ta zwyżkowa tendencja, jak dotąd przynajmniej, nie była aż tak dynamiczna, jak ta zeszłoroczna.

Czy zatem jest szansa na dalszy wzrost cen tych warzyw? Czy znów mogą one się znaleźć na poziomie wyższym niż rok temu? Pewne szanse na to są. Generalnie widać takie trendy w sektorze warzyw korzeniowych, choć selery radzą sobie tu gorzej niż marchew. Dużo zależy od tego, jaki będzie import tych warzyw i po jakich cenach realizowany. Dane GUS mamy tylko do listopada. Widać z nich, że w tym sezonie eksport selerów z Polski jesienią był nieco lepszy niż w poprzednich latach. Spójrzmy na wykres.

w2

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Po Nowym Roku eksport selerów zazwyczaj nieco maleje, ale nie jest to zmiana drastyczna i do wiosny pozostaje on już relatywnie stabilny. A jak jest z importem?

w3

źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS

Jesienią jest on tradycyjnie niewielki. Zmienia się to dopiero w grudniu, a jeszcze mocniej ten trend zwyżkowy ujawnia się w nowym roku. W latach, gdy podaż rodzimych selerów jest niska, import potrafi rosnąć bardzo dynamicznie – np. w zeszłym sezonie zwiększył się w styczniu w porównaniu do listopada aż 23 razy (najwięksi dostawcy tych warzyw w styczniu to tradycyjnie Holandia i Hiszpania)! Warto zwrócić uwagę, że na naszym rynku przełożyło się to nie tylko na wyhamowanie wzrostu cen tych warzywa, ale wręcz na ich spadek.

W tym sezonie najpewniej aż tak dużego wzrostu nie będzie. Można tak przypuszczać na podstawie cen importowanych selerów. W zeszłym sezonie średnia cena w listopadzie wynosiła 3,34 zł/kg, w tym sezonie było to 4,25 zł/kg. Import jest więc mniej konkurencyjny.

Reasumując: szanse na zwyżkę cen selerów zimą są realne, choć nie należy się tu spodziewać dużej dynamiki zmian. Import będzie wpływał coraz bardziej na realia tego rynku, ale wolumeny sprowadzanych selerów do Polski będą najpewniej niższe niż te z poprzedniego roku. Tym samym konkurencja będzie mniejsza. Za to eksport zapowiada się na nieco lepszy niż w poprzednich latach. Jeśli jeszcze w lutym wróci mroźna zima, to będziemy mieli korelację kilku czynników pro zwyżkowych dla cen selerów.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE