Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Wynikowy szacunek owoców z krzewów 2020 r.

Produkcje owoców z krzewów w sadach i na plantacjach oceniono w szacunku przedwynikowym na 0,5 mln ton, a zatem na poziomie o blisko 10 procent wyższym niż niska produkcja w roku 2019 (0,48 mln ton).

Głównym problemem dla tych upraw, zresztą jak i rok wcześniej, był brak wody. Tylko na początku okresu wegetacyjnego uwilgotnienie gleby po zimie zabezpieczało potrzeby wodne roślin. W dodatku w trakcie kwitnienia wystąpiły lokalne przymrozki, które spowodowały wystąpienie strat na krzewach owocowych.

Zbiory malin oszacowano na 116 tys. ton (aż o 53 procent więcej rok do roku, ale trzeba pamiętać, że sezon 2019 był dla tych owoców bardzo zły). We wrześniu szacunki GUS były na poziomie o 5 tys. ton wyższym niż obecny.

Zbiory porzeczek ogółem szacuje się na 135 tys. ton (o 7 procent więcej rok do roku). Jest to o 4 tys. ton mniej niż w poprzednim szacunku. Produkcję porzeczek czarnych oszacowano natomiast na niespełna 95 tys. ton (+2,2 procent rok do roku). tu oszacowanie zmieniło się w stosunku do tego z września o 2 tys. ton w górę.

Zbiory agrestu oszacowano na 10,5 tys. ton. To o 9 procent mniej w relacji rok do roku. Jednocześnie to o 0,5 tys. ton więcej w stosunku do oszacowania z września.

Produkcję truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) szacuje się obecnie, podobnie jak we wstępnym szacunku, na ok. 170 tys. ton, czyli o 4 procent mniejszą rok do roku (tu bardzo niekorzystnie na wczesne odmiany tych owoców wpłynęły wiosenne przymrozki). W przypadku truskawek obecne oszacowanie jest jednak o 10 tys. ton wyższe w porównaniu do szacunku przedwynikowego.

Poziom zbiorów dla kategorii „pozostałe owoce z krzewów” oszacowano na 94 tys. ton, czyli o 7 procent więcej rok do roku. Tu w stosunku do przewidywania wrześniowego odnotowujemy spadek o 5 tys. ton.

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE