Wysokie ceny winogron, ale…
Marzec nie jest dobrym okresem dla miłośników winogron w Polsce, ale i szerzej – w Europie. Podaż tych owoców jest w tym miesiącu zazwyczaj niska, a ceny wysokie. Powodem jest oczywiście brak oferty miejscowej (głównie z Włoch) i konieczność sprowadzania tych owoców z odległych krajów – z Ameryki Południowej (głównie Chile), z Afryki (RPA) czy z Indii.
Obecnie sytuacja w polskim handlu hurtowym (a i detalicznym) winogronami nie odbiega zasadniczo od tego schematu. Podaż winogron jest ograniczona, a ich ceny dość wysokie. Ale porównując je z zeszłym rokiem widać, że nie ma tu dużych różnic.
Hurtowe ceny w ofertach importerów to najczęściej 6,00-14,00 zł/kg za winogrona ciemne, co daje średnią 10,00 zł/kg i 9,00-15,00 zł/kg za winogrona jasne, co daje średnią 12,00 zł/kg. Rok temu winogrona ciemne miały w handlu hurtowym na większą skalę średnią cenę na poziomie 9,00 zł/kg (mamy tu więc wzrost rok do roku o 11 procent), a jasne 13,00 zł/kg (tu mamy więc spadek rok do roku o 8 procent).
Niższe relatywnie ceny winogron jasnych to wynik faktu, że w ostatnich dniach do Europy zaczęło napływać dużo winogron z RPA, zwłaszcza jasnych. Start sezonu się tam nieco opóźni ł i doszło do kumulacji bieżącej podaży. Rosłą tez podaż winogron indyjskich, które na rynku polskim może nie grają ważnej roli, ale w skali europejskiej wpływają na ogólna podaż tych owoców.
Pytanie co będzie z podażą winogron i wielu innych importowanych owoców sprowadzanych z Azji i RPA w najbliższych dniach? W zeszłym tygodniu kontenerowiec ugrzązł w poprzek Kanału Sueskiego i blokuje go do tej pory. Jak prędko Egipcjanie zdołają udrożnić ten ważny szlak i przywrócić dostawy do Europy?