Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 7 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3127 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – znaczy wzrost upraw warzyw

Warzywa
  |   Źródło:
Mołdawski urząd statystyczny odnotował znaczący wzrost areału upraw warzyw gruntowych. Jak to wpłynie na ceny warzyw na mołdawskim rynku?

Specjaliści Narodowego Biura Statystycznego Republiki Mołdawii uważają, że mołdawski rynek warzyw odczuje, w trzecim kwartale tego roku, efekt znacznej, prawie 29-cio procentowej, ekspansji gruntów rolnych pod warzywami, odnotowanej w pierwszej połowie bieżącego roku. Prawdopodobnie ceny spadną najbardziej w przypadku warzyw korzeniowych, liściastych i niektórych zielonych (koperek, natka – przyp. tłum.).

Tymczasem, pomimo wzrostu całkowitej powierzchni produkcji warzyw w Mołdawii, ceny warzyw w pierwszej połowie 2019 roku, wzrosły o prawie 28 procent. W związku z tym pracownicy NBS zauważają, że na poziom cen na krajowym rynku warzyw miały wpływ w tym okresie wysokie ceny pozostałości zapasów warzyw z zeszłorocznych upraw, a także drogi import.

Uważają oni jednak, że te wysokie ceny warzyw zachęciły producentów rolnych do rozszerzenia areału upraw warzyw gruntowych. Ponadto charakterystyczne jest to, że jak pokazują badania regionalnych urzędów statystycznych, obszar uprawny pod warzywami zwiększały gospodarstwa ukierunkowane na dostarczanie produktów na rynek krajowy. Podczas gdy duże rolne przedsiębiorstwa eksportujące utrzymały wielkość swoich upraw na poziomie z zeszłego roku.

Jednak nie wszyscy eksperci uważają, że statystycznie odnotowany wzrost powierzchni pod uprawami warzyw zapewni spadek ich cen, nawet jesienią, w tradycyjnie „taniej fazie sezon”. Na przykład dyrektor Instytutu Genetyki, Fizjologii i Ochrony Roślin ASM, Wasilij Botnari, wskazuje, że kombinacja czynników powoduje, że uprawa warzyw w Mołdawii przeżywa kryzys od ponad dekady. Rozbudowa obszaru pod warzywami w tym roku raczej nie rozwiąże problemu, biorąc pod uwagę niską jakość nasion dominującą na rynku krajowym w ciągu ostatnich dwóch do trzech lat (wyjątek stanowią pojedyncze wąskie segmenty, mniej lub bardziej wypełnione importowanymi „nasionami dla profesjonalistów”). W związku z tym jego zdaniem charakterystyczne jest, że nawet pod koniec lipca - na początku sierpnia, w dość sprzyjających warunkach pogodowych, ceny najpopularniejszych warzyw (ogórki i pomidory) na rynku krajowym nie spadają poniżej 1,5-2 USD/kg.

Podobne
Jabłka
2019-08-06 17:24
Mołdawia – ile jabłek trafi do przetwórstwa?
Jakie są prognozy odnośnie ilości jabłek ze zbioru 2019 roku, jakie trafią do mołdawskich przetwórców?
czytaj więcej
Orzechy włoskie
2019-08-02 09:00
Mołdawia – zbiory orzecha włoskiego poniżej prognoz?
W Mołdawii rzeczywista produkcja orzecha włoskiego może być znacznie niższa niż prognoz.
czytaj więcej
źródło foto: east-fruit.com
2019-08-01 10:00
Mołdawia – zmiany w strukturze upraw warzyw
Warzywa z otwartego gruntu i dyniowate w górę, ziemniaki w dół. Tak w Mołdawii zmieniła się struktura upraw warzywnych w bieżącym roku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-07-30 09:00
Mołdawia – zróżnicowane prognozy dla rynku jabłek
Eksperci mołdawscy nie mają jednolitej prognozy zbiorów jabłek.
czytaj więcej
źródło foto: east-fruit.com
2019-07-22 16:46
Mołdawia – grad uszkodził owoce w sadach
W Mołdawii co najmniej 16 tysięcy hektarów sadów i winnic ucierpiało z powodu gradobicia.
czytaj więcej
Ziemniaki
2019-07-19 09:00
Mołdawia – ceny ziemniaków w dół
W Mołdawii cena „letnich ziemniaków” jest już bardzo zbliżona do poziomu jesiennego.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.