Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 27 października 2020. Od wczoraj dodano 4226 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cytryny na razie stabilnie

Cytryny
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na hurtowym rynku cytryn w drugiej połowie lutego? Czego można się spodziewać w handlu tymi owocami w kolejnych tygodniach?

Pisząc na łamach portalu fresh-market.pl o sytuacji na hurtowym rynku cytryn w połowie lutego br. nie wykluczaliśmy możliwości spadku cen tych owoców w polskim hurcie. Jak sprawdziły się te przewidywania?

Na razie w minimalnym stopniu. Ceny w ofertach hurtowych polskich importerów ceny cytryn importowanych z Turcji czy Hiszpanii przeszły z przedziału 3,80 – 4,50 zł/kg do 3,80 – 4,40 zł/kg, czyli zaledwie o 1,2 procent średnio.

Przy tym należy zauważyć, że zmiana tylko w górnym zakresie przedziału sugeruje, że malały maksymalne ceny cytryn hiszpańskich, bo te pozostają nieco droższe od tureckich. Nieco ponad jeden procent to nie dużo, ale należy zauważyć, iż wciąż działają przesłanki ku zniżce, o których pisaliśmy pół miesiąca temu.

Przede wszystkim popyt na cytryny pozostaje ograniczony, zwłaszcza, że mamy pogodę raczej wiosenną, a nie zimową, co nie sprzyja wyższej sprzedaży tych cytrusów. Ponadto podaż cytryn w krajach-eksporterach wciąż pozostaje wysoka, co dodatkowo buduje presję na spadek cen. I to mimo tego, że ceny w tym sezonie są niższe od zeszłorocznych. Obecnie są one niższe średnio o niemal 27 procent.

Przy okazji warto też wspomnieć, iż według danych amerykańskich Polska jest jednym z topowych importerów cytryn na świecie. W sezonie 2016/2017 miało ich trafić do naszego kraju 113 tys. ton, co dało nam siódme miejsce. Pierwsza była Rosja (209 tys. ton), drugie Niemcy (171 tys. ton), trzecia Francja (151 tys. ton).

Największym producentem tych owoców była Argentyna (1 678 tys. ton), druga była Hiszpania (1 160 tys. ton), a trzecie USA (800 tys. ton). Największym światowym eksporterem cytryn była Hiszpania (616 tys. ton), co pokazuje też uzależnienie hiszpańskiego sektora cytrynowego od eksportu, jako że stanowił on aż 53 procent produkcji. W przypadku Turcji ten wskaźnik jest jeszcze większy, bo turecka produkcja to 750 tys. ton, a eksport 515 tys. ton, co daje 69 procent.

Podobne
Cytryny
2019-02-14 19:19
Cytryny znów potanieją?
Ceny cytryn pozostają znacząco niższe niż rok temu. Czy możliwy jest ich dalszy spadek?
czytaj więcej
Cytryny
2019-02-06 11:00
Argentyna – startuje nowa kampania cytryn
Argentyńskie cytryny przygotowują się do nowej kampanii, pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cytryny
2019-01-28 11:34
Cytryny – jeszcze w dół
Ceny cytryn są w tym sezonie znacząco niższe niż przed rokiem. A mimo to jeszcze spadają.
czytaj więcej
Cytryny
2019-01-14 19:53
Niskie ceny cytryn
Sprawdzają się prognozy co do wysokiej podaży cytryn w bieżącym sezonie zimowym. To oznacza niskie ceny tych owoców.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.