Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 27 maja 2020. Od wczoraj dodano 2313 ceny w 22 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – niska podaż kalafiorów i brokułów

Kalafiory i brokuły
  |   Źródło:
W centrum dystrybucyjnym, jakim dla europejskiego rynku warzyw jest Holandia, widać lukę w podaży kalafiorów i brokułów, w tym tych importowanych z Hiszpanii. Problemy z podażą tych warzyw potrwają jeszcze przez pewien czas.

Sezon na hiszpańskie kalafiory i brokuły z otwartego gruntu jest po trudnym starcie. „Jest zimno i brakuje towaru”, podsumowuje sytuację Ruud de Koning z firmy Brassica Trade w Dirkshorn. To miasto znajduje się w holenderskiej prowincji Północnej Holandii.

„Sytuacja ta skutkuje dobrymi cenami. Brokuły sprzedają się w Hiszpanii za około 2-2,50 euro. Cena zależy od specyfikacji. Kalafior kosztuje około 10-12 euro za opakowanie”.

Według handlowca ceny nie powinny również spaść w nadchodzących tygodniach. „Oczywiście, nigdy nie wiadomo. Ale w Hiszpanii spodziewany jest mróz w przyszłym tygodniu. Dlatego nie sądzę, aby sezon rozwijał się gładko”.

„Spodziewam się, że niedobór handlu kalafiorami i brokułami utrzyma się z pewnością przez następne dwa tygodnie. Popyt nie jest teraz bardzo wysoki. Przy tych cenach można spodziewać się rezygnacji konsumentów z tych warzyw”.

Brokuły nie są obecnie tak poszukiwanym towarem. Jednak w lecie dostarczyliśmy wiele tego produktu do krajów Europy Południowej. Ale tam niestety również mamy już rynek walki”, mówi Ruud.

„Niska podaż jest częściowo spowodowana ekstremalną pogodą, która nawiedziła Hiszpanię we wrześniu. Rolnicy również zaczęli wcześniej. W Holandii padało i wiele brokułów ucierpiało. Wielu holenderskich producentów miało problemy z przebarwieniami z powodu późnego sadzenia”.

„Oznaczało to, że trzeba było zaorać wiele pól. To był cios dla wielu rolników. Sezon był cenowo dość dobry. Oczekuje się, że wielu producentów zaprzestanie uprawy w tym roku. Wymagania jakościowe stają się coraz surowsze”, wyjaśnia De Koning.

Brakuje nie tylko brokułów i kalafiorów. Problemem jest również dostawa endywii i szpinaku. „Włochy doświadczyły również ekstremalnych warunków pogodowych. Dlatego alternatywy są ograniczone. Handel marchwią nadal idzie stosunkowo dobrze. Handel białą i czerwoną kapustą jest bardzo cichy”.

Brassica Trade zaopatruje zarówno eksporterów, jak i hurtowników. Ci z kolei dostarczają produkty detalistom i przemysłowi przetwórczemu. „Większość naszych warzyw trafia do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii i Europy Wschodniej”, podsumowuje Ruud.

Podobne
Brokuły
2019-11-28 21:00
Krajowe brokuły kończą sezon
W grudniu kończy się sezon handlowy krajowych brokułów. Jak teraz kształtują się ceny tych warzyw?
czytaj więcej
Kalafiory
2019-11-19 21:26
Końcówka sezonu kalafiorów
To już koniec tegorocznego sezonu kalafiorów. Przynajmniej w dużym hurcie. Jak kształtują się ceny tych warzyw?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.