Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 29 maja 2020. Od wczoraj dodano 3246 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Holandia – cebuli wciąż nie brakuje, ale problemem jest jakość

Cebula
  |   Źródło:
Podaż mamy jeszcze dość dużą, a i popyt jest dość szeroki. Problemem jest natomiast jakość cebuli, mów holenderski handlowiec.

Trudno jest zwięźle wyjaśnić obecną sytuację na rynku cebuli. Tak twierdzi Mike de Koster z WDK Onions z Kwadendamme w Holandii: „Wciąż jest rozsądna podaż, ale partie cebuli dobrej jakości są już małe. Cebula się starzeje. Jest wiele porcji kiełkujących i łysiejących. To powoduje różnice w cenie czasami nawet dwóch do trzech centów.”

„Zapotrzebowanie jest stosunkowo duże. Klasa I sprzedaje się dobrze w krajach takich jak Niemcy, Włochy i Brazylia. Kraje Europy Wschodniej, takie jak Węgry, Rumunia, Bułgaria i Polska, są również dość aktywne na rynku. Trochę jedzie też do Afryki - mówi Mike. „Istnieje jednak mniejsze zapotrzebowanie na przetworzoną cebulę”.

Według Mike'a wpływ koronawirusa na rynek cebuli pozostaje ograniczony. „W przypadku cebuli zawsze jest wszystko albo nic. Oznacza to, że przeciętny sortownik lub eksporter ma rezerwy na chude czasy. Chociaż organizacja logistyki jest trudna, popyt na ogół nie rozczarowuje. Po ogłoszeniu pierwszych ograniczeń popyt gwałtownie wzrósł. Później uspokoiło się trochę, a teraz znów rośnie. Myślę, że kiedy restauracje zaczną się znów otwierać, stamtąd też pojawi się popyt.”

Patrząc w przyszłość na nowy sezon, znów jest problem z suchą pogodą. „Na szczęście w ostatnich tygodniach było trochę deszczu. Ale przy wietrze, słońcu i wysokich temperaturach wszystko zaczyna się od nowa”.

„Wczesna cebula tutaj, w Zelandii udała się dość dobrze. Niektóre działki w Brabancji również mnie mile zaskoczyły”, kontynuuje.

„Są to głównie cebule sadzone wcześnie na lekkiej, piaszczystej glebie. Oczekuję, że nowa cebula pojawi się tak wcześnie, jak zwykle. Jednak wolumeny będą bardziej rozłożone. Ale to też może być dobra rzecz. Wtedy nie ma problemu, że wszystko jest gotowe w tym samym czasie”, podsumowuje Mike.

Podobne
Cebula
2020-05-13 12:00
Austria – kończy się stary sezon cebuli
Sezon handlowy cebuli 2019/2020 wszedł w Austrii w swoją końcową fazę.
czytaj więcej
Cebula
2020-05-12 10:00
Cebula – ograniczony popyt
Ostatnie tygodnie przyniosły pogorszenie koniunktury w hurtowym handlu cebulą w Polsce. Jak teraz wygląda sytuacja w tym segmencie rynku świeżych warzyw?
czytaj więcej
Cebula
2020-05-11 13:00
Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Cebula
2020-05-11 10:00
Holandia – cebula bez większych zmian
Ostatni tydzień nie przyniósł większych zmian w hurtowych cenach cebuli w Holandii, ale wielu tamtejszych producentów wciąż czeka na trend zwyżkowy w końcówce sezonu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.