Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1410 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Warzywa  »  Cebula  »  Problemy z cebulą

Problemy z cebulą

Cebula
  |   Źródło:
Sezon 2018/2019 na rynku cebuli był jednym ogromnym problemem. Jeszcze się on nie zakończył, a już widać, że początek sezonu nowego też do łatwych nie będzie należał.

Kwiecień i pierwsza połowa maja nie były łatwe dla producentów cebuli. W przeważającej części kraju mieliśmy duży deficyt opadów deszczu. Susza mocno zaszkodziła uprawom cebuli. Miałą wpływ również na plantacje nawadniane, bo wpłynęła na wzrost kosztów. Do tego maj okazał się bardzo zimny co zahamowało wzrost roślin.

W zeszłym tygodniu z kolei przez Polskę przechodzą fronty atmosferyczne, które często niosą ze sobą burze, a nawet gradobicia. Jak w okolicach Ostrowa Wlkp., gdzie 10 maja grad zniszczył właśnie uprawy cebuli, o czym na facebooku napisał portal www.e-warzywnictwo.pl

z1

Cebula w takich warunkach miała mizerne szanse na przetrwanie, więc straty w tym przypadku będą znaczne. W bieżącym tygodniu wciąż jest zimno, ale przynajmniej jest też więcej opadów, a tego rośliny bardzo potrzebowały.

Reasumując, pogoda sprawiła, że w tym roku sezon wczesnej cebuli będzie startował z opóźnieniem. To fatalna wiadomość dla rynku, gdzie „starej” cebuli już prawie nie ma. Co gorsza, opisany problem jest aktualny w skali całej Europy. I wszędzie będzie to oznaczał, że w kolejnych tygodniach ceny cebuli jeszcze wzrosną. W naszym kraju producenci żądają 3,00 zł/kg, a ceny sprzedażowe to 3,00 – 3,50 zł/kg, zależnie od jakości i kalibru. Konsekwencją zaś wiosennej suszy będzie to, że wczesna cebula, która w końcu trafi na rynek będzie drobniejsza. Zapewne też jej plon będzie niższy.

Podobne
Cebula
2019-05-15 11:00
Białoruś – cebuli wystarczy, twierdzą władze
Zapasy cebuli na Białorusi są wystarczające, aby rynek miał zapewnione dostawy tego warzywa do końca sezonu, twierdzą władze Białorusi. Pisze o tym portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-15 09:00
Austria – cebula bije kolejne rekordy cenowe
Ceny cebuli w Austrii biją kolejne historyczne rekordy. Przyczynia się do tego również opóźnienie w produkcji cebuli wczesnej na sezon 2019.
czytaj więcej
Ziemniaki młode
2019-05-14 09:10
Tadżykistan – wczesne warzywa coraz bardziej popularne
W Tadżykistanie zwiększa się obszar upraw przeznaczanych pod uprawę wczesnych warzyw, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-13 08:41
Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.
Załamanie cen na Ukrainie i ich dalszy wzrost w Polsce oraz Federacji Rosyjskiej, tak w skrócie wyglądał dziewiętnasty tydzień roku na rynku cebuli w monitorowanych przez portal east-fruit.com krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-10 08:50
Holandia – to już ostatnie partie cebuli
Jeszcze dwa, najdalej trzy tygodnie i handel holenderską cebulą się zakończy. Nie ma mowy, aby w tym roku starczyło jej do lipca.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.