Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 28 września 2020. Od wczoraj dodano 1279 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 19. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Załamanie cen na Ukrainie i ich dalszy wzrost w Polsce oraz Federacji Rosyjskiej, tak w skrócie wyglądał dziewiętnasty tydzień roku na rynku cebuli w monitorowanych przez portal east-fruit.com krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej.

Według ekspertów EastFruit ceny cebuli nadal spadały w tym tygodniu w kilku monitorowanych krajach, a to ze względu na wzrost podaży wczesnej i na tych rynkach. Niemniej jednak ceny w Rosji i Polsce nadal rosły.

Ukraina okazała się liderem w tempie spadku cen cebuli, a w ciągu zaledwie tygodnia na tamtejszym rynku średnia cena tego warzywa zmalała o 40 procent, spadając z rekordowego poziomu 1,24 USD/kg do 0,76 USD/kg. Po świątecznym tygodniu importerzy zdołali znacznie zwiększyć import wczesnej cebuli z Egiptu i Turcji, a także krajów Azji Środkowej, co ostatecznie doprowadziło do zahamowania wzrostu cen, który utrzymywał się na rynku ukraińskim od początku kwietnia. Dodatkowym czynnikiem ujemnej dynamiki na rynku była raczej niska jakość importowanych produktów. Tymczasem resztki krajowej cebuli ze zbiorów w 2018 roku sprzedano po 0,76–0,88 USD/kg.

Mniej znaczące spadki cen (o 16–18 procent) odnotowano w Gruzji i Mołdawii. Pod koniec tygodnia produkty importowane na rynku gruzińskim były oferowane średnio po 0,62 USD/kg, podczas gdy w Mołdawii średnia cena wynosiła 0,50 USD/kg.

Tymczasem w Rosji ceny cebuli nadal rosły, średnio 28 procent w ciągu tygodnia. Pod koniec omawianego okresu resztki wysokiej jakości produktów krajowych były oferowane po cenie 0,46-0,60 USD/kg, a cebula z nowej uprawy z krajów Azji Środkowej była sprzedawana w przedziale cen 0,54-0,66 / kg.

W Polsce, jak wspomniano wcześniej, również cen y cebuli rosły. W rezultacie cebula na polskim rynku zdrożała o dodatkowe 6 procent, a średnia cena wyniosła 0,83 USD/kg. Warto zauważyć, że trend zwyżkowy w Polsce trwa od połowy marca tego roku, a w tym okresie ceny już wzrosły o prawie 70 procent.

W Tadżykistanie cena resztek cebuli ze zbiorów cebuli w 2018 roku pozostała niezmieniona, podczas gdy wczesna produkcja zdrożała o 1 centa na kg do ceny, wzrastając do 0,29 USD/kg.

Podobne
Cebula
2019-05-10 08:50
Holandia – to już ostatnie partie cebuli
Jeszcze dwa, najdalej trzy tygodnie i handel holenderską cebulą się zakończy. Nie ma mowy, aby w tym roku starczyło jej do lipca.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-09 15:52
Pogoda nie sprzyja wczesnej cebuli
Podaż cebuli ze zbioru 2018 jest na wyczerpaniu, a tymczasem cebula wczesna w Polsce ma wyraźnie pod górę z powodu pogody.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-08 14:29
Rosja – wzrost cen cebuli przyspiesza
Coraz większy deficyt w podaży cebuli prowokuje coraz szybszy wzrost cen tego warzywa na rosyjskim rynku. I to mimo importu młodej cebuli z Uzbekistanu i i Kazachstanu, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-08 08:07
Austria – cebula jeszcze droższa
Szaleństwo cebulowe trwa. Również na rynku austriackim padają kolejne historyczne rekordy cen cebuli.
czytaj więcej
Cebula
2019-05-06 08:00
Regionalny rynek cebuli – 18 tydz. br.
Ceny cebuli kontynuowały wzrost i to we wszystkich monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z raportu portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Cebula
2019-04-30 08:00
Regionalny rynek cebuli – 17. tydz. br.
Ceny cebuli stale rosną, w cotygodniowym raporcie informuje portal east-fruit.com
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.