Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 20 luty 2020. Od wczoraj dodano 4190 ceny w 33 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 34. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

Według analityków projektu EastFruit w większości krajów, objętych monitoringiem cenowym tego projektu, ceny cebuli, w ciągu minionego tygodnia, ponownie spadały. Niemniej jednak nadal istniały wyjątki od tej teguły - ceny w Mołdawii i Uzbekistanie w tym czasie wzrosły.

Polska utrzymała pozycję lidera w rankingu cen cebuli i to pomimo kolejnego spadku tych cen o 7-9 procent w omawianym tygodniu. Na koniec okresu sprawozdawczego zakres, w jakim polscy producenci byli gotowi sprzedawać swoje produkty, spadł do 28-38 centów za kg. Ogólnie rzecz biorąc, latem cebula w Polsce potaniała trzykrotnie, a średnia cena spadła z jednego dolara za kg do 33 centów za kg.

Ceny cebuli spadły również w Rosji i na Ukrainie, a przyczyną był dalszy wzrost podaży produktów na tych rynkach. W tym samym czasie producenci zaczęli już zbierać późne odmiany cebuli, ale jak dotąd woleli nie spieszyć się z ich sprzedażą, a cebula odmian średniopóźnych nadal stanowiła większość oferty zarówno na rynku rosyjskim, jak i ukraińskim. Gruzja była rekordzistą tempa spadku cen cebuli, gdyż w ciągu omawianego tygodnia średnia jej cena spadła o jedną trzecią do 24 centów za kg.

Tymczasem średnia cena cebuli w Mołdawii wzrosła o kilka centów za kg, zbliżając się do tej z polskiego rynku, a na Białorusi ceny pozostały praktycznie niezmienione przez tydzień, pozostając w przedziale 24-29 centów za kg.

Jeśli chodzi o rynek środkowoazjatycki, główne zmiany odnotowano w Uzbekistanie, gdzie cena cebuli wzrosła do 17–19 centów za kg. Sytuacja w Tadżykistanie niewiele się zmieniła, a przedział cenowy, jak poprzednio, wynosił 17-24 centów za kg.

wykres

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.