Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2984 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek cebuli – 41. tydz. br.

Cebula
  |   Źródło:
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej? Czy w Polsce cebula wciąż jest najdroższa?

Według analityków projektu EastFruit, w minionym tygodniu, w krajach, które są regularnie monitorowane przez projekt, sytuacja na rynku cebuli w większości przypadków pozostała stabilna. Zmiany odnotowano głównie w Mołdawii i Uzbekistanie, gdzie ceny cebuli wzrosły w omawianym okresie.

Warto zauważyć, że niewielki wzrost cen odnotowano również w Polsce, gdzie przedział cenowy dla cebuli krajowej wzrósł tylko o 1 centa USA za kg, do 26-36 centów za kg, choć ogólnie rynek pozostał względnie stabilny. Lokalne hurtownie również w omawianym tygodniu rozpoczęły sprzedaż cebuli importowanej z Holandii. Podaż importowanych produktów była ograniczona i sprzedawana po cenach nieznacznie przekraczających główny asortyment na rynku: 33–38 centów za kg.

Sytuacja na Białorusi i w Gruzji niewiele się zmieniła. Na rynku białoruskim średnia cena, podobnie jak tydzień wcześniej, utrzymywała się na poziomie 29 centów za kg, podczas gdy w Gruzji przedział cenowy pozostawał w granicach 20-30 centów za kg. Tymczasem w Mołdawii cebula zdrożała średnio o 8 procent, a przedział cenowy na koniec tygodnia wynosił 26-28 centów za kg.

Zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji rolnicy nie spieszyli się szczególnie ze sprzedażą i woleli składać większość plonów do magazynów. W rezultacie sytuacja rynkowa w obu krajach niewiele się zmieniła, a ceny cebuli wahały się od 20–22 centów za kg na rynku ukraińskim do 17–26 centów za kg w Rosji.

Jeśli chodzi o region Azji Środkowej, to ceny w Tadżykistanie pozostały stabilne (10-12 centów za kg), podczas gdy w Uzbekistanie nieznacznie wzrosły w ciągu tygodnia, osiągając 10-13 centów za kg.

Podobne
Cebula
2019-10-11 13:24
Holandia – cebula jeszcze w górę
Ceny cebuli w Holandii utrzymały trend zwyżkowy, choć nie wykazywał on zbyt dużej dynamiki.
czytaj więcej
Cebula
2019-10-09 08:01
Austria – zbiór cebuli zakończony
Tegoroczna kampania zbioru cebuli w Austrii została zakończona. Czy fakt ten miał wpływ na ceny?
czytaj więcej
Cebula
2019-10-08 08:04
Regionalny rynek cebuli – 40. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej? Czy w Polsce cebula wciąż jest najdroższa?
czytaj więcej
Cebula
2019-10-04 08:00
Azja Środkowa – problem z eksportem cebuli
Ceny cebuli w Uzbekistanie i Tadżykistanie spadają, ale wciąż nie ma popytu na eksport.
czytaj więcej
Cebula
2019-10-01 13:32
Niepewność na cebulowym rynku
Choć wiadomo, że drugi rok z rzędu w Polsce zbiory cebuli będą słabe, to przyszłość cen cebul rysuje się bardzo niepewnie.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.