Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2966 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – ceny cebuli w górę

Cebula
  |   Źródło:
Wzrost popytu na cebulę sprawił, że ukraińscy producenci mogli podnieść ceny tego warzywa.

Jeśli w poprzednim tygodniu ceny cebuli na Ukrainie pozostały względnie stabilne, to od początku bieżącego tygodnia, według analityków projektu EastFruit, znów zaczęły aktywnie rosnąć. Jednocześnie większość lokalnych gospodarstw zakończyła już zbiory, w wyniku czego podaż tego warzywa sprzedawanego „z pola” gwałtownie spadła.

Według danych z codziennego monitorowania cenowego projektu, tylko od początku tygodnia cebula wysokiej jakości zdrożała średnio o 22 procent. W szczególności, jeśli ceny w tym segmencie w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się od 4,50 UAH/kg, to jest 0,18 USD/kg (0,70 zł/kg), dziś tylko ci rolnicy, którzy nie mają wyposażonych magazynów, są gotowi do sprzedaży po tej cenie.

Jednocześnie gospodarstwa, które mają odpowiednie magazyny, sprzedają obecnie cebulę w cenach 5-6 UAH/kg, czyli 0,20-0,24 USD/kg (0,78-0,93 zł/kg). Rolnicy mogli podnieść ceny przy aktywnym popycie na rynku krajowym, ponieważ hurtownie kupują duże ilości cebuli na zapas.

Warto zauważyć, że pomimo wzrostu cen w tym segmencie, cebula na Ukrainie jest dziś średnio o 30 procent tańsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie gracze rynkowi są pewni, że nie ma przesłanek do zmiany trendów cenowych w analizowanym sektorze, a przy obecnym tempie sprzedaży cebula będzie nadal drożała.

Podobne
Cebula
2019-10-16 15:09
Holandia wraca jako kluczowy gracz na rynku cebuli
„W tym roku holenderska cebula może ponownie odegrać kluczową rolę na światowej scenie”, mówi dla www.freshplaza.com, Erik Waterman z Waterman Onions.
czytaj więcej
Cebula
2019-10-16 08:00
Austria – na rynku cebuli cicho i spokojnie
Na austriackim rynku cebuli zrobiło się cicho i spokojnie. Co to oznacza dla cen tego warzywa?
czytaj więcej
Cebula
2019-10-15 10:00
Mniejszy eksport cebuli poza UE
W sezonie 2018/2019 eksport cebuli poza UE spadł o 300 tys. ton.
czytaj więcej
Cebula
2019-10-14 09:00
Regionalny rynek cebuli – 41. tydz. br.
Jak zmieniła się sytuacja na rynku cebuli w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej? Czy w Polsce cebula wciąż jest najdroższa?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.