Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 12 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2172 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny cukinii na huśtawce

Cukinia
  |   Źródło:
Sezon na rynku hiszpańskiej cukinii miał w ostatnich tygodniach bardzo burzliwy przebieg. Jak teraz wygląda sytuacja?

Wiele się działo ostatnio na hiszpańskim rynku warzyw, w tym w segmencie cukinii. Zmiany sytuacji cenowej były częste i gwałtowne. W ciągu zaledwie siedmiu ostatnich dni sytuacja podażowa i cenowa hiszpańskiej cukinii zmieniła się wręcz diametralnie. Jak teraz ona wygląda?

Niestety, wydarzenia przyjęły obrót zdecydowanie niekorzystny z punktu widzenia konsumentów. Również konsumentów polskich. Nie dość, że podaż cukinii w Hiszpanii mocno spadła z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, to do tego na rynku europejskim luka w podaży tego warzywa jest pogłębiona brakiem dostaw z inny rejonów – z Włoch i z Maroka. Ten ostatni kraj boryka się z załamaniem produkcji (skutki m. In. zaatakowania upraw przez bakterię New Delhi). A z punkty widzenia rynku polskiego działa jeszcze jeden niekorzystny czynnik – osłabienie euro.

Teraz jednak głównym problemem jest niedobór podaży cukinii. I to niedobór bardzo dużych rozmiarów. Skutek to skokowy i bardzo gwałtowny wzrost cen. Jeszcze tydzień temu na aukcjach hurtowych w prowincji Almeria ceny cukinii wynosiły 0,25 – 0,45 euro/kg. Teraz jest to aż 1,26 – 2,09 euro/kg? To skok o 380 procent.

Na rynku polskim ceny podążają za trendem hiszpańskim. Na razie wzrosły z 5,50 – 6,50 zł/kg w końcówce ubiegłego roku do 8,00 – 10,00 zł/kg w chwili obecnej (duży hurt). To zwyżka średnio o 50 procent (fakt faktem, że na rynku polskim nie było tak głębokiego dołka cenowego jak przed tygodniem w Hiszpanii). Oczywiście do rekordów cenowych ze stycznia 2017 roku jeszcze bardzo daleko. Wówczas średnia cena sprzedażowa sięgnęła poziomu 25,00 zł/kg.

notowania cen aukcyjnych cukinii za www.agropizarra.com

wykres

Podobne
Cukinia
2018-12-10 13:12
Rośnie podaż cukinii
W Hiszpanii rośnie od pewnego czasu podaż cukinii. Nie trudno zgadnąć jak się to przekłada na ceny tego warzywa.
czytaj więcej
Cukinia
2018-11-28 12:57
Cukinia – taniej, ale nie tanio
Hurtowe ceny importowanej cukinii pozostają relatywnie wysokie.
czytaj więcej
Cukinia
2018-11-15 15:00
Cukinia – Hiszpania korzysta z problemów Maroka
Producenci cukinii z hiszpańskiej prowincji Almeria korzystają na marokańskich problemach z produkcją tego warzywa, o czym informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Cukinia
2018-11-05 18:47
Droga cukinia z importu
Tegoroczny listopad przyniósł wysokie ceny importowanej cukinii. Dużo wyższe niż w tej samej fazie sezonu w roku ubiegłym.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.