Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Korzystaj z serwisu bez ograniczeń - porównuj szczegółowe ceny, czytaj pełne artykuły!

Wykup abonament

Droga cukinia z importu

2018-11-05 18:47

Sytuacja na hurtowym rynku importowanej cukinii jest całkowitym przeciwieństwem tego, co działo się w tym segmencie w zeszłym roku. Wówczas sezon importowy startował z wysokimi cenami – średnia na początku października 8,50 zł/kg, ale szybko przyszedł trend spadkowy. W pierwszym tygodniu listopada 2017 roku średnia cena sprzedażowa zeszła już do 5,00 zł/kg.

W sezonie bieżącym mieliśmy relatywnie niskie ceny na starcie sezonu – na początku października średnia była na poziomie 4,50 zł/kg, a teraz ceny weszły do przedziału 6,50 – 7,50 zł/kg. W małym hurcie jest to nawet do 9,00 zł/kg. Ciekawa sytuacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że teraz mieliśmy analogiczny start sezonu jak dwa lata temu – z niskiego poziomu, a potem wzrost.

Wtedy, między listopadem 2016 i styczniem 2017 warunki pogodowe w Hiszpanii były bardzo niekorzystne dla upraw warzyw ciepłolubnych. Doprowadziło to do zapaści w podaży cukinii i dramatycznego wręcz wzrostu jej cen, bo średnia cena sprzedażowa osiągnęła w styczniu 2017 roku pułap 20,00 zł/kg! Jak widać rynek cukinii może przynieść bardzo duże niespodzianki, zwłaszcza w takich latach, jak ostatnie – z dużą skłonnością do pogodowych anomalii.

Słowa kluczowe: cukinia, ceny cukinii, warzywa, ceny warzyw
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE