Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Niedziela 31 maja 2020. Od wczoraj dodano 986 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Cukinia wciąż bardzo droga

Cukinia
  |   Źródło:
Pandemia koronawirusa bardzo silnie uderzyła w międzynarodowy handel, również na rynku owoców i warzyw. Widać to w podaży i cenach importowanej cukinii.

W tym sezonie zimowym miłośnicy cukinii nie mają łatwo. Muszą stawić czoła już drugiej fali wysokich cen tego warzywa. Tym razem zresztą zjawisko to dotyczy nie tylko pojedynczych przypadków z importowanego asortymentu. Wysokimi cenami charakteryzują się niemal wszystkie warzywa i owoce, które się obecnie sprowadza na polski rynek.

Jeśli chodzi o cukinię, to pierwszy dynamiczny trend zwyżkowy miał miejsce w lutym tego roku i bardziej wynikał z problemów pogodowych, a w konsekwencji ze spadku podaży. Rzecz typowa dla zimy na południu Europy. Hiszpańska cukinia zdrożała wówczas w ofertach polskich importerów (dane z codziennego monitoringu cen redakcji fresh-market.pl) z 4,50 zł/kg do 11,00 zł/kg, czyli o 144 procent.

Główną przyczyną obecnej fali podwyżek był kryzys zaopatrzeniowy wywołany pandemią COVID-19. Trudności w zbiorach i logistyce wywindowały ceny importu na wysokie pułapy. W przypadku hiszpańskiej cukinii ceny w polskim handlu hurtowym na większą skalę wzrosły do 10,00-12,00 zł/kg na początku kwietnia, a więc wyrównały poziom z lutego. W sumie marcowa tendencja zwyżkowa przydała cenom cukinii 214 procent (trend ten startował z poziomu 3,50 zł/kg dla ceny średniej). Zwyżce sprzyjało także znaczne osłabienie złotówki do euro

Teraz jest nieco taniej niż na początku bieżącego miesiąca. Głównie z powodu spadku cen w Hiszpanii. Na aukcjach hurtowych cena średnia cukinii Fino spadła od 28 marca z 1,87 euro/kg do 0,64 euro/kg, a cukinii Gordo z 1,72 euro/kg do 0,57 euro/kg. To zniżki rzędu 66 procent

w1

w2

Na rynku polskim ostatnie dni także przyniosły spadek cen importowanej cukinii, ale nie tak znaczący. Obecnie ceny w handlu hurtowym na większą skalę to 9,00-10,00 zł/kg, a zatem średnio spadły one w ciągu dwóch tygodni o niecałe 14 procent. Widać, jak znaczący jest wpływ kosztów transportu, a i kurs złotego wciąż jest mało korzystny.

Podobne
Cukinia
2020-03-24 08:00
Skok cen importowanej cukinii
Kryzys wywołany epidemią koronawirusa wywołał wiele zakłóceń w obrocie międzynarodowym. Widać to też w przypadku warzyw i owoców. Na rynku mamy zamieszanie i wiele niepewności, co przekłada się na dość gwałtowne zmiany cen importowanych warzyw.
czytaj więcej
Cukinia
2020-02-25 10:00
Cukinia – kontynuacja trendu
Ceny importowanej cukinii kontynuowały w lutym trend zapoczątkowany jeszcze w końcówce stycznia.
czytaj więcej
Cukinia
2020-02-05 09:00
Cukinia tym razem tanieje
Mieliśmy falę dynamicznych podwyżek, ale teraz ceny importowanej z Hiszpanii cukinii zaczęły spadać.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.