Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 29 października 2020. Od wczoraj dodano 3042 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Pokazano najciekawsze odmiany czosnku

Plenna i wcześnie dojrzewająca odmiana Gardacho. Źródło:ogrodinfo.pl
  |   Źródło:
W czasie VI Małopolskiego Święta Czosnku w Obrażejowicach 29 lipca wybrano „Parę Cesarską” oraz pokazano najciekawsze odmiany czosnku - podał serwis ogrodinfo.pl.

Małopolskie Święto czosnku jest organizowane przez władze gmin Radziemice oraz Słomniki. Gmina Radziemice jest jednym z największych zagłębi produkcyjnych tego warzywa w Polsce. Uprawa czosnku stała się już tradycją regionu i obecnie zajmuje powierzchnię około 1000 ha – mówi wójt gminy Radziemice Tomasz Wilk.

Podczas tegorocznego święta tradycyjnie wybrano najlepszych w uprawie czosnku i uhonorowano tytułem „Pary Cesarskiej”.  W tym roku liderką w produkcji została Danuta Podsiadło z Muniakowic, która prowadzi 1-hektarową plantację czosnku. Natomiast liderem został wybrany Artur Michalski z Wierzbicy posiadający 2 ha uprawę tego warzywa.

Odmiana harnaś. Źródło:ogrodinfo.plNa święcie pokazano znane i sprawdze, a także najnowsze odmiany czosnku jare i ozime. Swoją ofertę przedstawiły dwie najbardziej znane firmy w branży - Krakowska Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Polan oraz hiszpański koncern Planasa.

Dużą popularnością wśród ogrodników cieszyła się wczesna odmiana Harnaś. Tworzy ona główki o masie 60–80 g, okryte fioletową łuską zewnętrzną, składające się z 8–13 ząbków. Są one polecane zarówno do zaopatrzenia przemysłu przetwórczego i farmaceutycznego, jak również do sprzedaży na rynku warzyw świeżych. Odmiana jest plenna, z 1 ha można uzyskać plon rzędu 7–10 ton – mówi Łukasz Knafel z firmy KHNO Polan.

Inną cieszącą się dużym zainteresowaniem pozycją, była odmiana czosnku o nazwie Arkus. Dojrzewa nieco później niż Harnaś, ale za to posiada bardzo długą przydatność do spożycia. Interesującą odmianą jest także Mega tworząca duże, ale nieliczne w główce, ząbki. Jest ona rekomendowana szczególnie do wykorzystania w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz do bezpośredniego spożycia. Odmiana ta cechuje się dużą zawartością substancji czynnych.

Odmiana Gardos. Źródło:ogrodinfo.plKolejne zaprezentowane propozycje – Garcua i Gardacho są rekomendowane do uprawy rozpoczynającej się w październiku i listopadzie. Pierwsza z nich tworzy duże, owalne główki z dobrze wykształconymi ząbkami o kulistym kształcie. Hodowca zaleca uprawę czosnku tej odmiany na glebach ilastych lub lekko gliniastych z umiarkowaną zawartością wapnia i wysokim poziomem potasu – podaje serwis ogrodinfo.pl.

Rownież odmiana Gardos cieszyła się zainteresowaniem hodowców - jak przekazał T. Wesołowski z firmy Planasa, jej rośliny cechują się dużą siłą wzrostu, mają wzniesiony pokrój i intensywny, zielony kolor. Ząbki wyróżniają się aromatem i smakiem. Możliwe jest ich sadzenie w dwóch terminach: jesienią w listopadzie bądź wczesną wiosną – od lutego do marca.

W przypadku uprawy odmian ozimych najlepszym terminem sadzenia jest połowa października. - Do prawidłowego przezimowania wskazane jest umieszczenie materiału nasadzeniowego na optymalnej głębokości w glebie, tj. 5–6 cm, w rzędach oddalonych od siebie o 30–40 cm – radził Łukasz Knafel. Dodał, że z ozimych cenioną odmianą jest Ornak - przede wszystkim za duże główki, których masa osiąga 60–100g.
 

Podobne
Indie: chiński czosnek zniszczony
2012-03-12 19:23
Indie: chiński czosnek zniszczony
Sąd rejonowy w hinduskim Nagpur nakazał zniszczenie partii chińskiego czosnku, po tym jak badania laboratoryjne wykazały skażenie grzybami.
czytaj więcej
Wzrasta światowy popyt na czosnek
2012-02-20 08:30
Wzrasta światowy popyt na czosnek
Pod koniec 2011 r. Europejska Komisja ds. Rolnictwa opublikowała najnowszy raport dotyczący rynku czosnku.
czytaj więcej
Trudno znaleźć w sklepach polski czosnek
2011-12-13 08:21
Trudno znaleźć w sklepach polski czosnek
Czosnek to pozycja szczególna w naszym jadłospisie. Chyba wszyscy wiedzą o jego zdrowotnym działaniu.
czytaj więcej
Komentarze
2015-05-19
Jak wyglądają zielone części tych odmian?
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.